Ферма за лилии се превръща в ботаническа градина

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
5 Минути

Бившият военен служител Дойчин Владимиров днес застава зад красива кауза

„Красотата ще спаси света“, казва великият Достоевски и тази теза важи изключително много за вярванията на бившият военен Дойчин Владимиров, който от няколко години се занимава с отглеждането на водни лилии в близост до Плевен в собствена ферма. „Не всичко го правим за пари, нека първо е красотата“, казва на посрещане той. Дойчин Владимиров е от хората, които не говорят много, но пък могат да те омаят с труда и упоритостта си да защитава кауза, която трудно всеки ще разбере. Всичко започва благодарение на любопитството му и сега посетителите на уникалната му ферма могат да се насладят на хиляди цъфтящи растения водни лилии.

Стартът е труден

Стартирането на фермата за водни лилии е преди години с 11 цвята различни водни лилии. „След това цветовете станаха 38, броих до 50, после спрях да броя“, казва домакинът на фермата. В момента има толкова водни лилии, че не могат да се преброят дори и от най-големия ентусиаст на сметките. Водните лилии в езерата във фермата се радват на различни нюанси на основните цветове. „Базовите краски сред водните лилии са бяло, жълто, червено, розово и другото са нюанси и много от тези, които съществуват на международно ниво са полутонове –преливащи се двуцветни, трицветни и това е красотата в тях“, казва Владимиров.

От няколко езерца с водни растения, днес във фермата за водни лилии край Плевен има 13 езера, едно от които е 600 квадрата водна площ, в която живот намират няколкогодишни видове, както и малки, току-що размножени водни лилии.

 

Красотата е навсякъде

В голямото езеро във фермата могат да се видят 2000-3000 водни лилии, които показват цветовете си. „Атракцията е в картината. Като види подобна красота и човек се отърсва от собствените си проблеми“, категоричен е Владимиров.

„Първоначално започнахме да правим фермата за красотата, после започнахме и да продаваме. Сега идеята ни е да направим ботаническа градина с озеленяване, с пътеки, с табели за отделните растения, но всичкото това нещо идва с много труд и малко приходи. Никога няма да приключа, цял живот ще го правя“, обещава на себе си бившият военен.

ботаническа градина, лилии, Agrozona.bg

Новата идея

За създаването на ботаническа градина Дойчин Владимиров започва от тази година да размножава и множество водни растения, които да осигурят възможност с тях да направи зелена ограда около езерата във фермата. Проектът включва изграждането на множество езера и пътеки между тях, по които свободно да се движат посетителите и да се радват на различните култури. От обичайните папур и различни видове водни треви във фермата могат да се видят и водни зюмбюли и уникални играещи си с водната шир водорасли.

 

Кои хора купуват цветята

„Голяма заблуда е, че хората, които купуват красиви растения, са платежоспособни. Хората, които обичат цветята и красотата, те купуват“, категоричен е Дойчин Владимиров. За да се грижат за растенията, купувачите имат няколко варианта. Тези, които имат финансова възможност, могат да си направят обем от вода или езеро, в което да бъдат засадени, това е най-добрият вариант, смята фермерът. Другият вариант, който е залегнал много в тропическите страни, е т.нар. купи или вази, саксии, съдове, които имитират водното езеро, разказва Владимиров.

У нас е двойно по-евтино

Отначало фермерът започва с продажбата на зимоустойчиви водни лилии, които обаче изискват воден обем с 50-100 см дълбочина, но поради факта, че не всеки може да осигури тези обеми, сега във фермата има доста голямо разнообразие от джуджета – малки водни лилии, които са до 40 см коренова система и това е също атракция, защото една водна лилии може да се сложи и в един малък воден съд.

В чужбина растение, което не е добре развито, се търгува по 30 евро, казва Дойчин Владимиров, докато в у нас във фермата за водни лилии готова, развита лилия, която е на възраст от две-три години, се продава по 30 лв.

 

Важните грижи

За да стане водната лилия едно хубаво растение, много собственици на тези уникални цветя  всяка година трябва ги чупят, подкастрят ги, правят ги по-малки. Според бившият военен това не е правилно. „Трябва да ги оставим да си растат, ако едно растение стане на 2-3 години, ще се формира здраво, със страхотно големи цветоноси. Такава красота се постига с възрастни растения“, казва Дойчин Владимиров.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА