ФАО: Световните цени на храните се понижават през юли

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
5 Минути

Референтният показател за световните цени на хранителните стоки се понижи значително през юли, като основните цени на зърнените култури и растителното масло отбелязаха двуцифрен процент спад, съобщи днес Организацията по прехрана и земеделие на ООН (ФАО).
Следеният отблизо Индекс на цените на храните на ФАО достигна средно 140,9 пункта през юли, което е спад от 8,6 процента спрямо юни, отбелязвайки четвъртия пореден месечен спад, откакто достигна исторически върхове по-рано през годината. Индексът, който проследява месечните промени в международните цени на кошница от често търгувани хранителни стоки, въпреки това остава с 13,1% по-висок от юли 2021 г.
„Спадът на цените на хранителните стоки от много високи нива е добре дошъл, особено когато се гледа от гледна точка на достъпа до храни; въпреки това остават много неясноти, включително заради високи цени на торовете, които могат да повлияят на перспективите за производство и поминъка на фермерите, мрачна глобална икономическа перспектива и валутни движения, всяко, от които представляват сериозно напрежение за глобалната продоволствена сигурност“, каза главният икономист на ФАО Максимо Тореро.
Намалено търсене натиска надолу цените на растителните масла
Индексът на цените на растителното масло на ФАО се понижи с 19,2 процента през юли спрямо юни, отбелязвайки 10-месечно дъно. Международните котировки за всички видове масло се понижиха, като цените на палмовото масло се понижиха поради перспективите за големи наличности за износ от Индонезия, тези на рапичното масло отговаряха на очакванията за големи доставки на нови култури, а цените на соевото масло се понижиха поради продължително слабо търсене. Цените на слънчогледовото олио също се понижиха значително на фона на намаленото глобално търсене на внос въпреки продължаващата логистична несигурност в Черноморския регион. По-ниските цени на суровия петрол също оказват натиск върху цените на растителното масло.

Споразумението за плаване в Черно море сви цените на зърнените 
Индексът на цените на зърнените храни на ФАО се понижи с 11,5 на сто през месеца, като същевременно остана с 16,6 процента над стойността си от юли 2021 г. Цените на всички зърнени култури, представени в индекса, паднаха, водени от пшеницата, за която световните цени се понижиха с цели 14,5 процента, отчасти в отговор на постигнатото споразумение между Украйна и Руската федерация за деблокиране на износа от ключови черноморски пристанища и отчасти заради сезонната наличност от текущите реколти в северното полукълбо. Световните цени на грубите зърна спаднаха с 11,2 процента през юли, като тези на царевицата с 10,7 процента, което също се дължи отчасти на черноморското споразумение, както и на увеличените сезонни наличности в Аржентина и Бразилия. Международните цени на ориза също се понижиха за първи път през 2022 г.
Захарта също поевтинява
Индексът на цените на захарта на FAO падна с 3,8 процента спрямо юни на фона на опасения относно перспективите за търсене поради очакванията за по-нататъшно забавяне на глобалната икономика, отслабването на бразилския реал и по-ниските цени на етанола, което води до по-голямо производство на захар в Бразилия през месеца от очакваното по-рано. Индикациите за по-голям износ, както и благоприятните перспективи за производство в Индия също допринесоха за спада на световните цени на захарта, докато горещото и сухо време в Европейския съюз предизвикаха опасения относно добивите на захарно цвекло и предотвратиха по-рязък спад на цените.

Цените на сирената остават стабилни, подкрепени от туристическия сезон
Индексът на цените на млечните продукти на ФАО се понижи с 2,5 процента спрямо юни на фона на слабата търговска активност, но все още беше средно с 25,4 процента над стойността си от юли 2021 г. Цените на млякото на прах и маслото се понижиха, докато тези на сиренето останаха стабилни, подкрепени от търсенето в европейските туристически дестинации.
Индексът на цените на месото на ФАО също се понижи през юли, с 0,5 процента спрямо юни, поради отслабването на търсенето на внос на говеждо, овче и свинско месо. За разлика от това, международните цени на птичето месо достигнаха най-високите си стойности за всички времена, подкрепени от стабилното глобално търсене на внос и ограничените доставки поради огнища на птичи грип в северното полукълбо.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА