ФАО: Производството на пшеница се увеличава, но фуражното зърно намалява

Георги Узунов
Георги Узунов
2 Минути

През 2019 производството на пшеница ще се увеличи, но фуражното зърно ще намалее. Това предвиждат от ФАО в нов доклад, озаглавен „Обобщение на търсенето на зърнени култури”. По този начин организацията запазва прогнозата си за световното производство за 2019 г. непроменена от юни на нивото от 2,685 млн. тона зърно. Това е с 1,2% повече в сравнение с 2018 г.

Очаква се световното производство на пшеница да нарасне с 5,6% през 2019 г., достигайки почти 771 милиона тона, благодарение на рекордните количества в Индия.

Фуражното зърно пък ще спадне до 1,398 милиона тона тази година, което се дължи на провала на реколтата в някои части на Африка, Китай и особено на Съединените американски щати.

Оризът ще достигне 516 милиона тона, което е близо до високото ниво от 2018 година.

Очаква се световното потребление на зърнени култури през 2019/20 г. да надхвърли 2,708 млн. Тона, което е с 1% повече в сравнение с предходната година, докато потреблението на пшеница и ориз ще нараства с по-бързи темпове от царевицата.

ФАО понижи прогнозата си за световните запаси от зърно в края на 2020 г. до 828 млн. Тона, което е с около 3,2% под нивото им по време на откриването на сезоните. Намалението се дължи на очакваното намаление на запасите от царевица с 12.4%, докато по-голямата част от намалението ще бъде в Китай и САЩ. Световните запаси от пшеница ще се увеличат с 4,5%.

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА