Фалитите при животновъдите ще повлекат и мандрите към дъното

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
6 Минути

Сектор животновъдство е в много тежко положение през тази година. Проблемите са свързани с постъпване на фуражите, електроенергията и растящата инфлация. “При нас нещата са много зле, отчайващо е положението, коментира за А zona Бойко Синапов, председател на Асоциация Обединени български животновъди.  За голямо съжаление имаме вече затворени големи ферми и не става дума просто за намаляване на животните. Има и овцевъдни и говедовъдни стопанства, не случайно социалните мрежи бъкат от предложения за продажба. Затварят се цели стопанства, сподели опитния животновъд.

Цената на млякото тръгна нагоре, но вече е късно

Бойко Синапов

Цената на млякото се повиши, гонейки европейските тенденции, но според Синапов това вече е късно. И макар да се е сбъднала неговата прогноза, че до Нова година изкупната цена при кравето мляко ще достигне левче, той не се радва на този ръст, защото цена не е съобразена с никакви стандарти. “Тази цена трябваше да бъде реалност, когато тръгнаха да поскъпват енергия и фуражи, а не сега когато сме в безизходица”, казва животновъдът. Той направи още една тъжна прогноза, че ще дойде момент, в който преработвателите ще се молят за суровина. Фалитите сред собствениците на стада неизбежно ще повлекат и преработвателите.

За потребителите в същото време цените отдавна са високи. “Това беше куриозната ситуация, че се изкупува суровината от производителите на много ниски цени, а се продават млечните продукти на крайния купувач много скъпо.За съжаление контролните органи не си вършат работата”, констатира Бойко Синапов.

Той пита кой контролира пазара и къде отиват тези големи печалби, които се формират на гърба на млекопроизводителите.Търговците и посредниците печелят, но Синапов настоява за строг контрол по веригата. “Тях не ги гони никакъв закон и те печелят най-много. А производителите на първичната продукция и потребителите губят най-много”, каза още председателят на животновъдната асоциация.

Задава се тежка зима за производители и потребители

Потребителите вече са страшно натоварени и ги очаква тежка зима.

Фуражът е поскъпнал 100%, намира се на пазара, но при липсата на финансови възможности за покупка, животновъдите започват да икономисват и стоката остава недохранена. Принудени са да намаляват количеството фураж, дори тези, които се опитват да задържат стадата си. Те вероятно ще оцелеят на ръба. А това не е добър вариант. Идващата 2022 г. де много тежка и за животновъдите, и за потребителите. “Ако няма промяна и се работи по същия начин хаотично, ние нямаме шанс.

Нека да излезе някои отговорен политик, който да каже, че България няма да развива животновъдство и това е по-добрия вариант, отколкото да агонизираме и да се заблуждаваме, че правим нещо”, каза още Синапов.

Той предлага да си направим една проста сметка – като погледнем в магазинната мрежа колко млечни продукти родно производство се продават и видим колко сурово мляко се произвежда у нас, веднага става ясно че голямо количество от продуктите се правят с вносна суровина и сухо мляко. “Ние вероятно сме единствената държава в ЕС, която позволява такова нещо. Всичките всевъзможни боклуци, които не се потребяват в Европейския съюз като сурово или сухо мляко, дълбоко замразени меса, всичко влиза в България”, коментира дългогодишния животновъд.

В момента убиваме потреблението, а се молим да оцелеем

 Стопанствата не признават Ковид, ние трябва денонощно да бъдем в стопанствата. Има региони, в които животновъдите са се добрали до пасища, но има и такива, където нямат никакъв достъп. Няма правила и затова се получава тази ситуация.

Ако не се направи нещо спешно в тази държава, ще започнат фалити, предупреди от своя страна Владислав Михайлов, председател на Национална асоциация на млекопреработвателите, по време на форума “Да на българската храна”. Той подкрепи идеята за намаляване на ДДС за храните. Пресилено е твърдението, че държавата ще загуби много от намаляване на ДДС за храните и напитките, категоричен е Владислав Михайлов. При срещи с държавни чиновници е посочено, че загубата от ДДС ще бъде в размер на около 1.2 млрд. лева, при 100 млрд. лева БВП за догодина и 50 млрд. лева бюджет.  Българските граждани да плащат да храна данък равен на този за скъпи коли, дрехи и услуги е крайно неприемливо.

Срещу по-малко от 2% от националния бюджет българските граждани ще плащат по-малко за храна и ще има социална справедливост. От 28 държави в ЕС, 25 прилагат намален ДДС върху храните и са социално по-справедливи от нас. Хайде да вървим към тази Европа, призова Михайлов.

Съвсем сериозно заявихме, че ако не се направи нещо спешно в тази държава, ще започнат фалити, посочи още той. По думите му това може да повлече като домино и други сектори – производителите на суровини, производителите на опаковки.  “Хората ще хвърлят пешкира, няма да работят”, алармира млекопреработвателят, който е собственик на едно от най-успешните предприятия в този бранш.

 

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА