Европа изчерпа рибните си запаси за 2019 г.

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
3 Минути

Българите изяждат по 6 кг риба годишно, стоим на опашката по консумация заедно с Унгария

Европейският съюз вече е изконсумирал всичките си рибни ресурси за 2019 г. и до края на годината ще разчита единствено на внос на риба и морски продукти, за да задоволи потребителското търсене. Това съобщават от WWF България. На Стария континент се потребява много повече морска храна, отколкото може да бъде уловена в собствени води или се отгледа в рибни ферми, сочи анализа на организацията.

Развиващите се страни са основен износител на риба за ЕС. Постепенно рибата и рибните продукти стават едни от най-търгуваните храни в световен мащаб. През 2017 г. търговията с риба достига нов връх на стойност от 152 млрд. долара.

Най-високи нива на консумацията на риба на глава от населението имат пет страни – Португалия (55.3 kg), Испания (46.2 кг), Литва (44.7 кг), Франция (34.4 kg) и Швеция (33.2 кг). Средната годишна консумация на европейските граждани е 22.7 кг морски продукти.

Страната ни е на предпоследно място в ЕС по консумация на риба след Унгария, като всяка година в чинията на българина попадат средно 6 кг риба. Въпреки това страната ни е изчерпала своите рибни запаси още на 1-ви юни.

Някои държави като Хърватия, Холандия и Ирландия все още успяват да задоволят консумацията си на риба на годишна база. В други страни обаче, където се наблюдава по-голяма зависимост от морска храна от чужди води, Денят на рибната зависимост идва още по-рано: Австрия (17 януари), Словения (15 февруари), Словакия (18 февруари). През 2019 г. европейският Ден на рибната зависимост вече настъпва с около месец по-рано в сравнение с 2000 г. А преди тридесет години Европа е успявала да задоволи търсенето на риба от домашни води до септември и дори октомври, припомнят от природозащитната организация WWF.
„Независимо дали става въпрос за местни или вносни морски продукти, нека да се стремим към устойчив избор. Купувайки сертифицирана риба, ние не само помагаме на океаните и рибните запаси да се възстановят, но и подкрепяме поминъка на хората, които зависят от рибата като източник на храна и доходи“, съветва Константин Христов от WWF.

 

Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА