Евродепутатите гласуваха „за“ държавата да компенсира загубите на гори

Кирил Александров
Кирил Александров
2 Минути

Страните-членки да компенсират промените в начина на ползване на земите, когато тези промени водят до повече вредни емисии в атмосферата. Това искат депутатите от Европарламента, като приеха законопроект, чиято основна цел е да бъде предотвратен ръстът на емисии въглероден диоксид вследствие на обезлесяване. Народните представители в ЕС предлагат страните-членки да постигнат тези цели, като подобрят управлението на горите или увеличат горските площи.

На 11 юли Комисията по околна среда на ЕП прие планове срещу обезлесяването, които карат страните-членки да компенсират загуби на гори с по-добро управление или с увеличаване на горските масиви. Законодателството определя правната рамка след 2021 г. и е част от пакета мерки за изпълнение на ангажиментите на ЕС по Споразумението за климата от Париж.

Други законодателни предложения, по които Парламентът работи, касаят промени в схемата за търговия с емисии на ЕС, покриваща голяма част от индустрията, както и определянето на обвързващи национални цели в секторите извън схемата (транспорт, строителство, селско стопанство, отпадъци). Парламентът ще гласува предложение за горите и ползването на земите на пленарното си заседание през септември.

Горите в ЕС

В ЕС има 182 млн. хектара гори, като те покриват 43% от общата суша в ЕС. Горското покритие варира силно по държави. На седем страни – Финландия, Франция, Германия, Италия, Полша, Испания и Швеция, се падат над 70% от всички горски площи.

В контекста на политиката за климата горите се свързват с начина на ползване на земите от хората. Когато увеличаваме горските фондове, това извежда въглероден диоксид от атмосферата. Когато режем дървета или когато превръщаме горите в обработваеми земи или пасища, се увеличава потенциалът да се увеличат емисиите на парникови газове. Горите в ЕС абсорбират еквивалента на 10,9% от общите емисии на парникови газове всяка година.

 

Кирил Александров работи като журналист от 2006-а година. Преди да работи в Agrozona.bg, е бил част от екипите на Агенция "Фокус", сп. Тема и сайта Expressnews.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА