ЕС в трудна битка с намаляването на употребата на антибиотици в животновъдството

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
7 Минути

Търсенето на начин за ограничаване на необходимостта от прилагането им е по-добрият подход, твърдят специалисти

„Вярваме, че има високо ниво на амбиция в политическите действия на ЕС за намаляване на употребата на антибиотици в животновъдството“, каза Роксан Фелер, генерален секретар на AnimalhealthEurope, организация, представляваща индустрията за лекарства за животни, пред EURACTIV.

Политиките на ЕС и националните политики не са достатъчно амбициозни, за да постигнат целта на блока за намаляване наполовина употребата на антибиотици в животновъдството до 2030 г., според активисти, които предупреждават, че без достатъчно действия хората също ще бъдат изложени на риск от антимикробна резистентност.

Прекомерната употреба на антибиотици през последните години – не само при хората, но и в здравеопазването на животните – доведе до развитие на антимикробна резистентност (АМР) на някои бактерии, което означава, че антибиотиците стават по-малко ефективни срещу инфекции.

Глобалната пандемия от COVID-19 „показа отново, че прогресивното развитие на антимикробната резистентност е огромен риск“, каза на скорошно събитие Саша Мюлер-Кренер, директор на НПО Environmental Action Germany.

Европейската комисия вече определи борбата срещу АМР като приоритет. В своята водеща политика в областта на храните, стратегията „От фермата до трапезата“, тя си постави за цел да намали наполовина продажбите в ЕС на антимикробни средства за селскостопански животни до 2030 г.

Това е „добра цел, амбициозна цел – постигането на това би било нашето желание“, каза Райнхилд Бенинг, борец за земеделие и храни в Environmental Action Germany.

„Но не е толкова лесно“, продължи той.

Последните проучвания, предупреди Бенинг, предвиждат почти 7% увеличение на употребата на антибиотици в Европа до 2030 г., дължащо се на увеличеното прилагане в животновъдството.

 

Списък, който е твърде безразличен?

Като инструмент за намаляване на АМР при животните, Европейската агенция по лекарствата (EMA) наскоро представи списък с антимикробни средства, които трябва да бъдат запазени само за човешка употреба. Коментари сочат, че по този начин комисията е се е скрила зад препоръките на агенцията.

Въпреки че приветства стъпката към изготвянето на такъв списък, Бенинг каза, че препоръките на EMA не стигат достатъчно далеч.

„В този списък ми липсва ъгъл на хуманната медицина и ъгъл на медицината за околната среда“, каза тя, добавяйки, че списъкът не е съставен с мисълта за така наречения подход „Едно здраве“, тоест идеята за справяне с хората, здравето на животните и околната среда по интегриран начин.

В отговор на критиките от страна на евродепутатите, Бенинг призова за разширяване на списъка с антимикробни средства, за да включи тези, препоръчани от Световната здравна организация (СЗО), но не приети от EMA.

Не всички обаче споделят мнението на активистите. „Вярваме, че има високо ниво на амбиция в политическите действия на ЕС за намаляване на употребата на антибиотици в животновъдството“, каза Роксан Фелер, генерален секретар на AnimalhealthEurope, организация, представляваща индустрията за лекарства за животни, пред EURACTIV.

Тя посочи, че неотдавнашен доклад на агенцията по медицина на ЕС (EMA) вече е установил общ спад в продажбите на ветеринарни антибиотици с 42% в продажбите на ветеринарни антибиотици между 2011 и 2020 г.

Фелер също така добави, че нейната организация ще „приеме научния съвет на EMA“, когато става въпрос за антибиотици, запазени за човешка употреба, като добави, че това е „в съответствие с подхода на ЕС „Едно здраве“ за справяне с предизвикателството на антимикробната резистентност.

Евродепутатите критикуват новите препоръки относно антимикробните средства, запазени за човешка употреба

Европейските законодатели не се въздържаха в критиките си към новите препоръки на Европейската агенция по лекарствата (EMA) антимикробните средства да бъдат запазени за човешка употреба.

АЧС, прасета, Agrozona.bg
прасета свине Козлодуйци Аякс

Намаляване на необходимостта от използване

Междувременно остава въпросът как и до каква степен фермите могат да намалят употребата на антимикробни средства и до каква степен те са незаменими за здравето на животните.

„Да се работи напълно без лечение с антибиотици – това е важно да се подчертае – не е възможно“, каза служителят на германското министерство на земеделието Маркус Шик на събитие.

В случай на „бактериални инфекции, които водят до болка, страдание и щети за животните“, те трябва да бъдат лекувани, твърди той, добавяйки, че такива заболявания могат да застрашат здравето на хората и чрез хранителните продукти, произведени от животните.

„Предпочитаме да се съсредоточим върху намаляването на необходимостта от употреба на антибиотици, а не просто върху намаляването на употребата “, аргументира се Фелер. В същото време, тъй като досега не съществуват алтернативи за лечение на бактериални инфекции, антибиотиците ще „останат незаменими (…) за защита на здравето и хуманното отношение към животните“, добави тя.

Междувременно Бенинг призова за по-структурен подход, като твърди, че една трета от глобалното нарастване на употребата на антибиотици се дължи на прехода от селско към индустриално земеделие, където „антибиотиците често се третират като производствени суровини“.

За да се намали ефективно употребата на антимикробни средства, земеделската система трябва да се промени, заключи тя.

 

Какво мисли браншът у нас

У нас, според свиневъди, родните стопани използват антимикробни препарати на средно ниво, но задават логичния въпрос еднакво ли ще се третират животните, които се отглеждат във ферми по нашите ширини и стопанства на север, където и климатът, и температурата не позволяват развитието на еднакви вируси и болести по животните. Голяма част от стопаните подлагат на сериозно съмнение изпълнението на ангажиментите, които би поела държавата ни в тези кратки срокове до 2030 г.

ЕТИКЕТИ:
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА