Съдът на ЕС: Вълците са под защита и когато влязат в двора

Георги Узунов
Георги Узунов
4 Минути

Строгата защита на дивите животни се простира и извън местообитанията им. Това постановява Съда на ЕС по казус от 2016 г. Тогава, вълк, който се скита в румънско село, разположено между две зони от Натура 2000, е заловен и преместен без предварително разрешение в съответствие с Директивата за местообитанията на ЕС. Веднага постъпва жалба във връзка с деянието, свързано с опасното залавяне и преместване на вълка. За румънските институции не е ясно дали строгата защита, предлагана от Директивата за местообитанията на ЕС, се прилага за този случай, а именно залавянето на вълци в покрайнините на населени места. Ето защо, случаят е отнесен до Съда на ЕС (CJEU) за предварително произнасяне.
На 11 юни 2020 г. CJEU потвърди, че системата за строга защита, установена в Директивата за местообитанията на ЕС, се прилага и когато видът напусне естественото си местообитание и се отклони към човешките селища. Това ефективно разширява географския обхват на настоящата Директива, за да обхване и гъсто населените обитаеми райони (градове, села и др.), въпреки че мнозина не смятат, че естественият ареал на вълка е в село или град.
Важно е да се отбележи, че настоящото решение разширява концепцията за „естествен ареал“ в директивата за строго защитени животински видове до населени места. Казано по-просто, вече знаем, че сега се счита, че вълкът е в своя „естествен хабитат“, където и да реши да отиде.
Освен това, що се отнася до управлението на проблеми, които могат да възникнат, когато строго защитен вид влиза в контакт с хора или с техните имоти или друга ситуация, Съдът на ЕС припомня, че държавите-членки са отговорни да създадат пълна законодателна рамка съгласно Директивата за местообитанията на ЕС, която допуска частично отменяне на правилата за строгата защита (дерогация).
Следователно са необходими решения, така че властите да могат да се намесят, когато се изискват незабавни действия в интерес на гражданите и съответния вид дивеч без продължителни бюрократични процедури или правни действия от страна на Съда на ЕС.

Нападенията от вълци върху добитъка напоследък е често срещано явление у нас. За последно за това се оплакаха няколко български села по гръцката граница, в района на Кирковска община. Животните не се плашат, като дори са започнали да влизат вътре по селата. Стопаните не смеят да пуснат свободно  животните си на паша или да  ги оставят да замръкнат навън.

„Проблемът ни е познат. Има и ще има вълци. Днес ако ги видят в с. Дрангово, утре са в с. Горски извор, на третия ден в с. Костурино, на четвъртия в с. Шумнатица. Обикалят по цялата граница, търсят храна“ – казва специалистът по лова към Ловно-рибарското сдружение в Кирково Бисер Чолаков. „Обезпокоени сме, че се навъдиха много. Объркаха се. Сигурно идват и от гръцко. Тази напаст шета навсякъде.  Нападат домашни животни, няма гаранция, ако овце или крави останат навън през нощта, че ще оцелеят.”

През последния ловен сезон ловците от сдружението са отстреляли четири вълка – по един в районите на селата Костурино, Бенковски и Фотиново и Домище. „Агрозона“ припомня, че у нас е разрешен целогодишен лов на вълци.

Източник: НЛРС

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА