Европейската комисия прие ключов инвестиционен пакет за морския сектор, рибарството и аквакултурите в България, съобщават от пресцентъра на българското представителство на ЕК. За периода 2014 —2020 година общата сума по програмата от около 113 милиона евро включва над 88 милиона евро от фондовете на ЕС.
“Тези над 200 милиона лева означават по-сигурна работа и доходи за хиляди рибари, по-стабилни рибни запаси, по-чисти морски и речни води. От това ще спечелят всички, заети в рибния сектор, а до трапезата на българите ще стига повече и по-качествена риба. С одобрението на тази програма пълният пакет от европейско финансиране до 2020 г. в размер на 32 млрд. лева е на разположение на страната ни. Очаквам час по-скоро тези пари да се превърнат в успешни проекти, които променят живота на хората към по-добро”, коментира Кристалина Георгиева, заместник-председател на Европейската комисия с ресор “Бюджет и човешки ресурси”.
Комисарят по околната среда, морското дело и рибарството Кармену Вела подчерта приноса на програмата за устойчивия растеж. Приетата оперативна програма е в съответствие с приоритетите на Европейския фонд за морско дело и рибарство, както и с общата политика в областта на рибарството и интегрираната морска политика на ЕС. Тя ще насърчава устойчиви в екологично отношение, иновативни, конкурентоспособни и основани на знания рибарство и аквакултури, характеризиращи се с ефективно използване на ресурсите; ще стимулира също действия за популяризиране на т. нар. син растеж, знания и умения в морския сектор.
Финансирането ще допринесе за ограничаване на въздействието от риболовните дейности върху морската околна среда и за увеличаване на биоразнообразието. То ще гарантира равновесието между риболовния капацитет и наличните възможности за риболов. Програмата е насочена също така към насърчаването на икономическата и екологичната устойчивост на аквакултурите и преработвателния сектор. Средствата ще бъдат влагани в проекти, осигуряващи по-добро препитание на риболовните общности, например чрез създаване на водени от общностите групи за местно развитие и местни инициативни рибарски групи, посочват от пресцентъра на институцията.
Основни акценти в оперативна програма „Рибарство“ в България:
- Насърчаване на устойчиво в екологично отношение, иновативно, конкурентоспособно и основано на знания рибарство, характеризиращо се с ефективно използване на ресурсите: 25,5 милиона евро
- Насърчаване на устойчиви в екологично отношение, иновативни, конкурентоспособни и основани на знания аквакултури, характеризиращи се с ефективно използване на ресурсите: 36,2 милиона евро
- Насърчаване на изпълнението на общата политика в областта на рибарството: 12,4 милиона евро
- По-висока заетост и териториално сближаване: 17,8 милиона евро
- Насърчаване на предлагането на пазара и преработката: 12,7 милиона евро
- Изпълнение на интегрираната морска политика: 3,3 милиона евро
- Техническа помощ: 5,5 милиона евро