ЕП реши- без олово във влажните зони, ловците се готвят за протести

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
2 Минути

След като Комисията към регламента REACH забрани оловните муниции във влажните зони, няколко евродепутати, сред които и Андрей Слабаков, подадоха възражения против приемането на рестрикциите в предложения вариант. Така се стигна до резолюция, насочена към отхвърляне на ограниченията и връщането им на REACH комитета за доработка. Тя бе внесена в Комисията по околна среда, обществено здраве и безопасност на храните (ENVI) към Европейския парламент, съобщиха от НЛРС – “Съюз на ловците и риболовците в България” .

Онлайн гласуване

След онлайн дебат по темата, в който се включи и българският евродепутат Андрей Слабаков, членовете на ENVI взеха решение относно спорния проект. От тях 42% гласуваха „за“ връщането на проекта за доработка, 5% се въздържаха, но мнозинството от 53% гласуваха „против“, което означава, че рестрикциите се приемат. Това е един от последните етапи, на които може да се спре въвеждането на спорните регулации. Следващата стъпка е гласуването на ограниченията в пленарната зала на Европарламента, което ще се проведе най-рано на 12-ти ноември, предадоха още от НЛРС.

Дефиницията за “влажна зона”- основен проблем в проекта

По време на онлайн дебата, Слабаков защити общата позиция на Съюза на ловците и риболовците в България и Федерацията на европейските ловни асоциации(FACE), в която са посочени проблемите и неяснотите свързани с въвеждането на рестрикциите.

В предложения проект, най-съществен проблем се явява дефиницията за  “влажна зона” и определянето „на терен“.  Към момента, продължава да се приема тълкованието на Рамсарската конвенция, според което всяка локва е „влажна зона“.

Сериозна предпоставка за правни казуси създава и въвеждането на 100 метрови буферни зони около водния обект, в които ще бъде забранена не само употребата, но и притежанието на оловни муниции. Не е ясно как ловците ще преминават през тези зони, дори ако не стрелят, а само преминават носейки оловни боеприпаси. В В европейските ловни среди вече се говори и за единни стачки на ловците пред Европейските институции.

 

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА