Във водата на Хасково отново има уран, който се появява във все по-широк периметър и във все повече селища
Оказва се, че 7 години след като за първи път беше открит, стойностите на уран и алфа активност се увеличават въпреки новите кладенци за питейна вода. Басейнова дирекция „Източнобеломорски район“ открива уран във водата на Хасково още през октомври 2016г.
„Тогава аз в качеството си на председател на Федерацията на потребителите в България влязохме във връзка с една акредитирана лаборатория. Първоначално от Регионалната здравна инспекция отказаха да ни предоставят информация. Когато направихме по наша линия измерване, се разкри, че в Хасково има така наречения екологичен геноцид. Оказа се, че в Хасково нормите са 13-14 пъти над допустимото, което е 0,1 Бекерела/л.,“ заяви Емил Георгиев, председател на Федерацията на потребителите в България, в предаването „Следите остават“ по БНТ.
Георгиев обясни, че са започнали подписка и са събрали над 4000 подписа. „Имахме среща с двама министри на регионалното развитие. Направихме така наречената пътна карта, там се начертаха действия и оттам нататък тишина,“ сподели Георгиев.
Той обясни, че алфа активността е основен фактор за раковите заболявания.
„Вероятно знаете, че в Хасково е на първо място не само в България, но и в Европа по раково болни. Има един индекс на 100 хил. души, а заболеваемостта в Хасково на мъже/жени е 320-350 души с раково заболяване,“ обясни Георгиев.
Според думите му нещата в момента са още по-страшни отколкото през 2017-2018г. „В момента е 18 пъти над нормата, с тенденция към увеличаване,“ заяви Георгиев.
Преди време председателят на Федерацията на потребителите в България обясни в интервю, че Алфа – лъченето е много по-мощно от Гама и Бета лъченето. Това лъчене не е опасно и ако е външно, би могло само да изгори човешката кожа. Но попаднало чрез водата в тяло, всяка Алфа – частица може да йонизира и да унищожава над 15 хил. молекули вода в човешкото тяло, което както знаем съдържа към 80 % вода.
„При йонизиране на водата в тялото се отделя хидроксилен йон, който е много агресивен и попадайки в ДНК – веригата, променя нейната структура и предизвиква ракови заболявания от най-различен характер,“ сподели Георгиев.
„Ниво на Алфа- активност в рамките на 2 – Бекерела/л., както е в случая с проби от Хасково, подсказва, че има йонизиращо излъчване и на друг изотоп, вероятно Радий, който чрез кръвта може да стигне до всяка част на човешкото тяло. За сведение, Радият е дъщерен продукт на Урана. Дъщерните продукти на Радия са широко разпространени в природата и са основни източници на естествения радиационен фон. За същественото облъчване на питейната вода като алфа-емитер влияние оказва естествения изотоп Радий 226. И веднага възниква въпроса – защо при установено ниво на Уран в границите на 0.03 мг/л и много висока Алфа-активност не се измерва Радии 226?
А може би се измерва, но се крие. Ако е така, означава, че се извършва престъпление срещу хората, подобно на това по време на аварията в Чернобил. На този въпрос компетентните органи бягат от отговор, което поражда огромни съмнения,“ коментира в интервю Георгиев.
„Населението на Хасково реагира много остро и поиска отговорност от различните държавни институции, че до момента не е било информирано и че дълги години е консумирало тази вода,“ заяви за БНТ Деян Янев, общински съветник в Хасково.
Припомняме, че през 2017г. районната прокуратура в Хасково образува наказателно производство във връзка с установеното наличие на уран в питейната вода в града. То се водеше за това, че в периода 28 октомври 2016 г. – 4 април 2017 г. в Хасково длъжностни лица са укрили информация за състоянието на околната среда и нейните компоненти и от това са последвали немаловажни вреди за околната среда, живота и човешкото здраве. През 2018г. делото за укриване на информация за уран в питейната вода на Хасково е прекратено.
В началото на месеца бе установено наличие на естествен уран над допустимите стойности, след извършено пробовземане и анализ на пробите на питейната вода от централното водоснабдяване на град Първомай, село Крушево и село Градина. Пробите са събрани и тествани от екипи на Регионалната здравна инспекция в Пловдив. Резултатите от анализа показват налични стойности на естествен уран в питейната вода над определената максимална стойност в Наредба №9 за качеството на водата, предназначена за питейно-битови нужди.