ЕК: Търговията със селскостопански и хранителни продукти в ЕС продължава да расте

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
4 Минути

Общата стойност на търговията на ЕС с агрохранителни продукти (износ плюс внос) за периода януари – юли 2021 г. възлиза на 183,8 млрд. евро, което е ръст от 3,2%. спрямо същия период на миналата година.

Износ на селскостопански храни

Износът е почти 6 % по-висок и възлиза на 111,4 млрд. евро, докато вносът леко намалява с 0,2 на сто до 72,4 милиарда евро. Най-голямо увеличение на износа е регистрирано в САЩ, чиято стойност нараства с 1,6 млрд. евро, или 13 процента. На първо място се увеличава износът на вино, спиртни напитки и ликьори, както и на шоколад и сладкиши. Наблюдава се и значително увеличение на износа за Китай (с 857 млн. евро) поради добрите резултати от продажбите на спиртни напитки и ликьори, фуражни зърна и вино. Освен това през периода януари-юли значително нараства стойността на износа за Швейцария (с 450 млн. евро), Норвегия (с 352 млн. евро), Южна Корея (с 328 млн. евро) и Израел (с 257 млн. евро).

Продължавайки тенденцията, наблюдавана през тази година – най-голямото намаление на износа на агрохранителни продукти е регистрирано при износа за Обединеното кралство с 411 млн. евро. Значителен спад има и в стойността на износа за Саудитска Арабия (намаление с 399 млн. евро), Алжир (със 141 млн. евро), Хонконг (намаление със 110 млн. евро) и Кувейт (намаляване със 104 млн. евро).

Внос на селскостопански храни

Най-голямо увеличение на вноса на агрохранителни стоки е отчетено за продукти от Бразилия, тук има ръст от 849 млн. евро, или 12%. в сравнение със същия период на 2020 г. Вносът от Австралия (с 456 млн. евро), Индия (340 млн. евро), Сърбия (248 млн. евро) и Аржентина (189 млн. евро) също нарастват значително.

Общият спад на вноса на селскостопански храни се дължи основно на резкия спад на вноса от Великобритания с 2,4 млрд. евро, или 29 процента. спрямо първите седем месеца на 2020 г. Наблюдава се също значителен спад на вноса от САЩ ((намаляване с 525 млн. евро), Украйна (намаление с 202 млн. евро), Виетнам (намаляване със 178 млн. евро) и Молдова (намаление със 138 милиона евро).

Разглеждайки отделните продуктови категории, периодът от януари до юли донесе голямо увеличение на стойността на износа на вино (с 2,2 млрд. евро) и спиртни напитки и ликьори (с 1,1 млрд. евро), съответно с 30 и 32 процента. Други значителни увеличения на стойността на износа засягат рапичното и слънчогледовото масло (с 506 млн. евро), както и шоколада и сладкарските изделия (505 млн. евро). Въпреки това се наблюдава значителен спад в износа на пшеница (намаление с 1,3 млрд. евро) и бебешка храна (намаление със 718 млн. евро), като по-малък, но забележим спад е регистриран и при износа на масло (намаление със 163 млн. евро) , зеленчуци (намаляване със 718 млн. евро) и сухо мляко (намаление със 161 млн. евро) и суроватка (намаление със 100 млн. евро).

Най-голямо е увеличението на стойността на вноса при соя (с 929 млн. евро), кюспе (с 901 млн. евро), мастни киселини и восъци (с 299 млн. евро). Междувременно най-голям спад в стойностите на вноса са регистрирани за тропически плодове, ядки и подправки (с 814 млн. евро), непечено кафе и чай (с 230 млн. евро) и цитрусови плодове (със 181 млн. евро).

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА