Нови два пункта за противоградова защита ще работят това лято

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
2 Минути

Самолетите за борба с градушките ще излитат след разрешение от РВД и военните

Осъществяването на противоградова дейност по самолетен способ ще се урежда в съвместна заповед на ръководителите на изпълнителната агенция, Държавно предприятие „Ръководство на въздушното движение“ и Военновъздушните сили. Това става ясно от проект на промени в инструкцията за противоградова защита, който е публикуван за обществено обсъждане. Именно очакваното въвеждане на самолетния способ за борба с градушките е една от основните причини за изменение на документа. В текста е допълнено, че Изпълнителна агенция „Борба с градушките“ осъществява активна противоградова дейност по самолетен способ в останалата част от обслужваното въздушно пространство, извън полигоните за борба с градушките. Създава се нов текст, който определя правилата за извършването на полетите на самолетите за противоградова защита. Предстои полетите на самолетите за противоградова защита да се изпълняват с полетен план, включен транспондер и двустранна радиокомуникация с органите за организация на въздушното движение.

Предвижда се също така разширяване на защитаваната от градушки територия, като за целта се изграждат две нови регионални дирекции с командни пунктове в село Тъжа, област Стара Загора и град Хасково. Документът ще бъде достъпен за обществено обсъждане до 14 март.

Вижте откъде се стреля по градобитните облаци в България:

  1. РДБГ с. Гелеменово, Пазарджик област;
  2. РДБГ с. Голям Чардак, Пловдив област;
  3. РДБГ гр. Грамада, Видин област;
  4. РДБГ с. Долно Церовене, Монтана област;
  5. РДБГ с. Бърдарски геран, Враца област;
  6. РДБГ гр. Долни Дъбник, Плевен област;
  7. РДБГ с. Старо село, Сливен област;
  8. РДБГ с. Петрово, Стара Загора област“;
  9. РДБГ с. Поповица, Пловдив област;
  10. РДБГ с. Тъжа, Стара Загора област;
  11. РДБГ гр. Хасково, Хасково област“;

 

Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА