Добри очаквания за реколтата в най-големия овощарски район в Северна Европа

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Добри очаквания за реколтата имат фермерите в Йорк, където се намира най-големият овощарски район в Северна Европа. Основанията са свързани с активната работа на пчелите, която вече се наблюдава през април и май. Федералният министър на земеделието Юлия Кльокнер посети района и беше гост на дискусия, организирана от научния институт по овощарство в Естебург. Сред основните теми на разговорите с учените и местната земеделска общност беше ролята на пчелите за опазването на биоразнообразието, предаде dpa.

Наскоро Федералната агенция по околна среда прие законодателни промени, които предвиждат възпиране на спешните одобрения за употреба на пестициди. Всички ние трябва да мислим критично за отражението на нашите действия върху устойчивостта, опазването на околната среда и защитата от неприятели по земеделските култури“, посочи Юлия Кльокнер. От своя страна председателят на Федералната експертна група овощарство Йенс Щехман, който също е фермер в района, посочи: „Всеки, който отглежда плодове от поколения, не може да прави бизнес без устойчивост. Ние сме най-добрите експерти по устойчивост”. Щехман повдигна също темата за препаратите за растителна защита, които са разрешени за употреба извън ЕС, но не могат да бъдат използвани в Германия.

Цъфтежът на ябълковите дървета в Йорк е започнал и медоносните насекоми са в постоянна работа за опрашване, каза Матиас Гергенс от центъра за овощарство в Естебург в Йорк. “Цъфтежът е добър. Това вече може да се каже със сигурност.” Черешите и сливите почти са побелели, но ябълковите дървета са в пълен разцвет“, допълни той.

Всяка трета ябълка, продавана в Германия, идва от Йорк. През 2020 г. там са събрани около 290 000 тона ябълки. От приблизително 10 000 хектара обработваема площ в Долна Елба, около 90 % са ябълкови дървета, 6 % десертни череши, 2% сливи и 2% круши. Повече от 550 овощарски фирми имат дейност тук.

„Чрез опрашването пчелите допринасят за добрата реколта от плодове. Развитието на много домашни растения и земеделски култури зависи от насекомите, които пренасят прашеца от цвете на цвете. Опрашителите са не само гаранти за обема на реколтата, но и за качеството на добития продукт. Доброто опрашване, което наблюдаваме през април или май вече съдейства за подобряване на срока на годност на ябълките по време на съхранението им през зимата“, каза Герхард Шветйе, президент на земеделската камара в Долна Саксония.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА