Добивите от пшеница в Добруджа най-ниски за последните 10 години

Георги Узунов
Георги Узунов
2 Минути

Добивите от пшеница в Добруджа през тази година са най-ниските за последните 10 години в областта. Това коментира пред „Агрозона“ зърнопроизводителят Петър Димитров. Средно те са около 550 килограма, като такива са количествата и в отделните стопанства. „Жътвата приключи още преди 2-3 седмици в цяла Добруджа. Резултатите не са добри. В Шабла, Крушарско има по-ниски добиви, докато в Каварна и Балчик отчитат по-добри резултати“.

Причината за това е сухата есен и късното поникване на пшеницата. „След това проблемът се задълбочи зимата от това, че нямаше сняг, а повече валежи. Когато през деня паднат валежи, а вечерта температурите са под нулата, то тогава има замръзвания и се накъсва кореновата система, получава се изтегляне и това забавя развитието на самите растения. Те започват да братят по-малко през този период, пролетните братя също бяха малко и посевите останаха по-редки“.

Въпреки ниските добиви в Добруджа, в страната се очаква реколта близка до рекордната от 2017 г. Според Петър Димитров, добивите са се увеличили там, където са паднали валежи, където зимата имаше снегове. Това са Северна, Северозападна, България. В Южна България по традиция няма високи добиви.

Друг проблем, който продължава да се задълбочава са и болестите по пшеницата, категоричен е Димитров. Една от причините за това са новите европейски практики, които сме приели за всеки програмен период. „Преди да влезем в ЕС се забрани паленето на стърнища – пшеница, царевица, вследствие на което се увеличиха фитопатогените, които зимуват в растителните остатъци. В резултат на това се увеличи септорията като заболяване по пшеницата. Последните години, ако приемем, че в резултат на нова генетика, работа с фунгициди, септорията вече не е такъв голям проблем, то започна да се увеличава  кафявата ръжда. При нея имаме пренасяне на спорите по въздушен път – съответно заразяване“.

Последните две години пък проблем има и с междинните култури. Според изискванията на ЕС те трябва да се засеят до 3о септември. Съответно излизат рано на повърхността и по този начин привличат болести и неприятели.

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА