Добивът на българска пшеница се качва с 4-5% на годишна база, цените с 8% по-ниски

Кирил Александров
Кирил Александров
4 Минути

Реколта 2016/17 при пшеницата се очаква да бъде пикова, като прибраното жито по справки на МЗХ може да достигне 5,6 млн.т. Въпреки силната реколта, финансовите сметки на фермерите не са така окуражаващи. Разходите за производство са подобни на тези през 2015 год., добивът може да се покачва с 4-5%, но цените са с около 8% по-ниски. Това се казва в анализа на Център за икономически анализи в селското стопанство (CAPA) за месец октомври.

Изкупните цени при ечемика от началото на новата реколта са ниски, стартирайки от 230 лв./т. На годишна база тази цена в страната е почти 11% по- ниска, докато на международните пазари не се наблюдава такова понижение.

Изкупните  цени  при  царевицата  стартираха  на добри нива – около 270-280 лв./т., но през октомври падат до 260 лв./т. Цената на царевицата се определя изключително извън Европа, където предлагането в момента е силно.

Предвижданията  на  САРА  за  производството  на слънчоглед са между 1,6 – 1,7 млн.т. След високите цени постигнати през предходната година, когато след  жътва слънчогледът  се  търгуваше  над  700 лв./т,  то с новата реколта цената тръгна от 610-620 лв./т., а през октомври се повиши до 630-640 лв./т. Сегашната  цена  може  да  се  счита  за  леко подценена, като на международния пазар цената на слънчогледовото  олио,  на  годишна  база  – септември 2015/16 е почти същата, а за 5 години, слънчогледовото олио е загубило 25% от цената си.

Очаквания за производството и търговията

Тазгодишното производство на пшеница в ЕС се изчислява на 138 млн.т., с 15,5 млн.т по-малко отколкото през 2015 г.. Основното намаление идва от Франция, където по отчети на FranceAgriMer, реколтата се очаква да бъде с 30% по-малко. Въпреки това, намалението на площите през 2017 год. няма да бъде повече от 1%.

Настоящата пазарна година от много специалисти се описва с ниски цени, силна реколта и рекордни стокови запаси. По данни на UkrAgroConsult в глобален мащаб, запасите и при пшеница и царевица са на най-високи равнища, като процент от потреблението им. В момента 45% от световните запаси се държат от Китай.

Вносът   на   пшеница   от   Египет,   най-големият световен вносител, по данни на USDA за 2016/17 се очаква да бъде около 11,8 млн.т., което е намаление с 4,4% спрямо предишната прогноза. Намалението се дължи на липсата на средства.

Населението на  Египет расте  с  2,4% годишно, а има и регистрирани 3 млн. души бежанци, които разполагат с дебитни карти, с които могат да купуват до 5 питки (традиционен египетски плосък хляб) дневно.

По данни на  USDA, световното производство на слънчоглед през 2016/17 ще бъде около 43,8 млн.т. и въпреки, че не се очаква ръст в цената, FOB цените  от  Украйна  в  края  на октомври  вървят нагоре до 393 US$/т.

Кирил Александров работи като журналист от 2006-а година. Преди да работи в Agrozona.bg, е бил част от екипите на Агенция "Фокус", сп. Тема и сайта Expressnews.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА