Добавената вода е на мода при евтините колбаси и сирена, отмина времето на палмата

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
3 Минути

Добавената вода е на мода при евтините колбаси и сирена. Това казва в интервю за списание Azona изпълнителният директор на Асоциация “Активни потребители” Богомил Николов. Според него акцентът вече не е върху добавянето на палмова мазнина. Влагането на вода се среща в цял свят, но все пак хората трябва да са наясно, че купувайки продукт с добавена вода, която е повече отколкото естественото водно съдържание, ние всъщност купуваме скъпа вода, а не евтино месо.

Ако вземете например парче пилешко, то си има естествено водно съдържание, но ако се обработи с фосфатни соли, каквато е масовата практика, ще поеме още 20% вода. Освен, че ще платим за скъпата вода, ние ще ядем и повече сол. Но не тази нитратна сол, която организма ни разпознава, а безвкусна фосфатна сол, която има същото въздействие върху сърдечно-съдовата система. В крайна сметка ние да искаме да се ограничава консумацията на сол, но в същото време ядем свръх много сол, защото месото е “овкусено” по
един недостоен начин, казва експертът.

“Драмата дойде от това, че човек не знае какво купува. Хората виждат етикета и вземат най-евтиното. Ние искаме да се етикетира и човек да вижда, че едното сирене е с 66% вода, а другото с 55%, например. Една част от бранша скочи обаче с мотива, че искаме техния фалит. Не е така, ние искаме честна игра. Никой не ви забранява да направите сирене с повече вода, но това трябва да се напише на етикета.

Всъщност хората пазаруват такива продукти, защото са измамени. Надявам се, че новата наредба ще окаже въздействие, но проблемът си остава, защото ние ще изчистим супермаркетите, а какво става със сиренето в ресторантите, детските градини и училищата, болници, затвори и т.н. Там ние не можем да отидем и да направим граждански контрол.

Агенцията по храните, въпреки нашите дългосрочни призиви, не желае да развие система за отворени съвместни проверки. Ние дори не държим да участваме пряко, но искаме да има граждани. Когато става дума за училища, нека това да са представители на родителските комитети, а когато са друг тип заведения – нека граждани и журналисти да ходят на такива места и да се видят повече проби. Защото иначе властва усещането за безнаказаност и тези фирми, които зареждат такива заведения, много често мамят дори самите собственици и управители, казва още Николов.

Повече за проблема с фалшифицирането на храните и влагането на опасната добавка етилен гликол, която е един от „бавните
убийци“, които консумираме непрестанно. 

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА