До 23 август извозват добитата дървесина в горите на Пловдив

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Доброволно са заклани 2184 прасета

С оглед на новия случай на намерен труп на диво прасе в землището на Перущица, за което пробите за Африканска чума по свинете (АЧС) са положителни, по нареждане на Регионалната дирекция по горите – Пловдив със заповед от 16 август се забранява достъпът до горските територии и движението на физически лица и пътни превозни средства, спортни мотори и АТV, които нямат отношение към претърсването и прилагането на мерките за предотвратяване и ликвидиране на болестта, съобщават след заседание на Областната епизоотична комисия в Пловдив.

Забранява се достъпът до ловностопанските райони, попадащи в инфектираните зони около първично констатираните случаи на АЧС, землището на гр. Перущица. Зоните са с обхват 200 кв. км. и в тях попадат ловностопанските райони Брестовица, Храбрино, държавен и предоставен ловностопански район Кричим, Перущица, Скобелево, Устина и Петвар, допълват от Областната администрация в града под тепетата.

Забраняват се и дейностите по дърводобив и лов, събиране на билки и гъби. С оглед на недопускането на разпространението на болестта чрез камионите, които пренасят съхраняваните във временни горски складове на дървесина, се дава срок от 7 дни, в който складираният дървен материал да бъде превозен при стриктно спазване на мерките за биосигурност, коментират експерти.

По данни на Областната дирекция по безопасност на храните обектите тип „заден двор“, попадащи в 20 км. санитарни зони около големите свиневъдни комплекси, са разположени в 74 населени места в Пловдивско. До момента са проверени 51 населени места и 1092 обекта, като е констатирано доброволното изпълнение на заповедта за доброволно клане на свинете в по-голямата част от тях. Доброволно са заклани 2184 прасета. Броят на незакланите прасета е 73, а на техните стопани са направени 29 предписания за доброволно унищожаване. Остават непроверени 23 населени места, което ще бъде изпълнено до края на седмицата. От ОБДХ коментираха, че няма негативна настройка и изпълнението на мерките ще бъде изпълнено коректно от страна на населението, което се е убедило в целесъобразността им в борбата с разпространението на вируса на АЧС. До момента няма принудително умъртвени домашни животни.

На заседанието на областната комисия са разгледани и списъците, предоставени от кметове и кметски наместници на населените места, попадащи в 20 километровите карантинни зони, за изпълнението на мерките по доброволно ликвидиране на домашни прасета, с цел да се задейства процедурата по изплащане на компенсации за дезинфекция на дворовете и повишаване на биосигурността в стопанствата.

До 26 август кметовете и кметските наместници трябва да предоставят в Областната дирекция по безопасност на храните комплектовани заявления и констативни протоколи на личните стопанства, които доброволно са заклали домашните прасета, за да могат да получат полагащата им се помощ от 300 лв. за санитарно почистване, дезинфекция и подобряване на биосигурността в местата за отглеждане.

 

 

ЕТИКЕТИ:
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА