Днес отбелязваме Международния ден на горите

Международният ден на горите се отбелязва на 21 март от 1972 г. по инициатива на 23-ата сесия на Европейската конфедерация по земеделие, подкрепена от Организацията за прехрана и земеделие към ООН, за да се защити флората и фауната на горите. Тази година той се провежда под мотото „Гори и здраве“, като целта е да се обърне внимание на ползите от опазването на горите като незаменим ресурс.
Опазването на горите е изключително важно не само за съхранението на околната среда, но и за живота и здравето на хората. Това заяви заместник-министърът на земеделието инж. Валентин Чамбов при отбелязването на Международния ден на горите, който по традиция се чества на 21-и март.
„Гората ни дарява чист въздух, бистра вода, здрава и плодородна почва. Тя противодейства на ерозията, усвоява въглеродния двуокис, влияе положително на климата. Затова трябва да се грижим за нея“, посочи още заместник-министърът.
„Отбелязването на събитие като днешното отговаря на нарастващата чувствителност на обществото към това, което се случва в горите и определя все по-голямата необходимост да се популяризират дейностите по стопанисване на горските територии“, коментира той.
Откриване на тематична експозиция в Горския музей
По повод празника, заместник-министър Чамбов откри първата тематична експозиция в Горския музей, разположен на територията на Учебно-опитно стопанство Юндола.
„Тук експертите съумяха да съберат на едно място част от историята на българското лесовъдство, надявам се експозицията да бъде разширена и обогатена с времето“, каза още той. По думите му духът на миналото може да бъде видян в запазения в автентичен вид кабинет на лесничея, както и във всички експонати, свързани с историята и развитието на горското дело – униформи, инструменти, стара горска техника. „Важно е да помним историята, но и да не забравяме, че ние, съвременните лесовъди, пишем новите й страници“, отбеляза Валентин Чамбов.
Залесяване от ПП „Шуменско плато“
Залесяване по повод Международния ден на горите – 21 март организира ПП „Шуменско плато“ съвместно с ученици от СУ „Сава Доброплодни“ и Центъра за рехабилитация за хора със зрителни увреждания. Новите дръвчета ще радват посетителите на лесопарк „Кьошковете“.
Петокласниците научиха повече за лесовъдската професия и начините на залесяване и приложиха на практика знанията си. Експертите от парка показаха семена от най-разпространените дървесни видове в региона и обясниха каква е ролята на лесовъда за създаването и отглеждането на горите. Едно от дръвчетата е дарение от Центъра за рехабилитация за хора със зрителни увреждания, чийто потребители и служители участваха в събтието.
Международният ден на горите е определен по инициатива на 23-ата сесия на Европейската конфедерация по земеделие, проведена през ноември 1971 г. и e подкрепена от Организацията на ООН по прехрана и земеделие. Целта е да се фокусира вниманието върху ефективното стопанисване и опазване на всички гори на планетата с техния разнообразен животински и растителен свят.
Горите заемат 90% от площта на ПП „Шуменско плато“
Тук се срещат 535 вида висши растения, от които 64 са с природозащитен статус. Установени са над 240 вида гръбначни животни, 345 вида безгръбначни и 28 вида земноводни и влечуги.