Димитър Зоров: Необходими са спешни мерки за преодоляване на кризата в млечния сектор

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

Имаме нужда от помощ заради кризата в млечния сектор, необходимо е министерство на земеделието да предприеме мерки, а именно финансиране на млечния сектор. Това настоя Димитър Зоров, председател на Асоциацията на млекопреработвателите в България по време на семинар на тема „Проблеми, перспективи и предизвикателства пред млечния сектор в България”. Дискусията бе посветена на проблемите, с които се сблъсква преработвателният бранш в сектор мляко у нас.

Няма смисъл от разгаряне на конфликта между производители и преработватели заради състоянието на сектора, каза още Димитър Зоров. Състоянието на търговските вериги също не е добро, добави той. Според него – там има фалити заради неиздължаване към преработвателите.

България не се възползва от възможността да използва 6 милиона от националния бюджет, без това да се смята за държавна помощ. Затова трябва да се направи диалог с министерството, каза той. Министър Танева ще каже, че не може да се дадат допълнително пари, но трябва да се поеме отговорност, категоричен е той.

Божидар Иванов, експерт от Института по аграрна икономика, представи анализ на състоянието на млечния сектор. Според него добивите на мляко са едни от най-ниските в ЕС и това ще остане така, ако не бъдат взети мерки. Броят на кравите у нас е на нивото от годината на присъединяване на България към ЕС, а добивите са едни от най-ниските в Съюза и това ще остане така, ако не се обърне внимание на проблема.

Проблем на Общата селскостопанска политика е липсата на фондове за кризи, всичко е разпределено и няма заделени средства за кризи, каза още експертът.

На събитието присъстваха и представители на Министерство на земеделието и храните и Държавен фонд “Земеделие”. Те обясниха условията за кандидатстване по мярката за складиране на млечни продукти, обявена от ЕС като инструмент за регулиране на млечния пазар в Общността. Като представител на браншовиците Димитър Зоров обясни, че интересът към тази мярка не е голям, защото не е съобразен със спецификите на секотра.

Лилия Александрова

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама