Диалогът за ОСП трябва да продължи и по детайлите на националния план

Георги Узунов
Георги Узунов
3 Минути

Диалогът за ОСП трябва да продължи и по детайлите на националния план, който всяка страна-членка трябва да подготви за следващия програмен период. Това стана ясно от думите на председателят на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите Мариана Кукушева за „Агрозона“. „През 2017 година под патронажа на министър Румен Порожанов се проведоха много дискусионни срещи, на които бяха поставени належащите въпроси, свързани с бъдещата ОСП и бизнеса. Доброто сътрудничество между Министерство на земеделието, Асоциацията на земеделските производители в България, както и на всички подотрасли трябва да продължи и през 2018 г.“, категорична е тя.

Един от основните приоритети в бранша за тази година е работата по комуникативната стратегия. Развитието й ще спомогне на потребителите да се информират колко е важно качеството на хранителните продукти, и особено на хляба. Изключително ценна е и програмата насочена към най-малките. „За първи път се организира съвместна инициатива между бранша и Столична община. Идеята е да се работи с училища и детски градини. Инициативата е получила подкрепата на кмета Йорданка Фандъкова, която има отговорно отношение към качеството на храните“, сподели още Кукушева. Тя припомни, че темата за качеството на храните беше поставена миналата година, а мотото на събитието бе „Измама с храните“. Само две седмици по-късно Вишеградската четворка обяви, че има двоен стандарт в храните. Експертът подчерта, че ЕС търси решения и в най-скоро време се очаква да излезе регламент, който да определя методиката, по която да се изследват храните.

Законът за храните все още чака депутатска благословияhlqb_bread хляб

Марияна Кукушева коментира и проектозакона за храните, който депутатите гледаха през 2017 г. „Той чака второ четене в Пленарна зала, в срок, който не е ясен“. Този закон не само е важен за бизнеса, но и за здравето на хората. Кукушева припомни, че именно поради бавенето на закона се дава свобода на разрастване на сивия сектор. „В сферата на хлебопроизводството сивият сектор е в рамките на около 50%. Ето и защо хлебопекарите настояваме да има регистър на превозните средства и на дистрибуторите на хляб“, допълва Кукушева.

Не на последно място предателят на браншовия съюз сподели за инициативата „Хлябът е…“. Тази инициатива вече няколко пъти се е провеждала в учебни заведения и е имала голям успех. „Това е игра на логика, на мисълта. По този начин децата мислят и обогатяват знанията си за това що е то хляб“, поясни тя.

Четете още: Над 90% от млечните продукти на пазара са български

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА