Дефиницията „активен фермер“ ще бъде гъвкава, но задължителна за прилагане

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

В новата Обща селскостопанска политика дефиницията „активен фермер“ остава задължителна за прилагане, но ще бъде гъвкава. Ще има дефиниция на „нов фермер“. Това стана ясно по време на заседание на Специалния комитет по селско стопанство (СКСС), по време на което Председателството предостави информация за резултатите от последния триалог относно Пакета за реформа на ОСП. Компромисът обхваща използването на 22 индикатора за резултат, които са част от индикаторите в Приложение 1 към Регламента за стратегическите планове, без възможност за използване на национални индикатори, които не са част от приложението, както и оттегляне от Европейския парламент на Приложение ІХаа.

 

Средствата за млади земеделски стопани ще бъдат използвани и в двата стълба, е уточнено още по време на преговорите. Продължава работата по вътрешната конвергенция и схемата за малки фермери. Председателството поиска потвърждение от държавите членки, че приемат компромиса и представи два важни въпроса, по които търси насоки от тях: 1) Прилагане на клауза за неотстъпление, която да гарантира, че обемът на средствата, прехвърлени от големи към малки и средни стопанства, ще бъде поне толкова висок, колкото за периода 2014-2020. Държавите членки могат да изберат да използват тавани, намаления на плащанията и преразпределително плащане или комбинация от тях, като ще бъде задължително да се използва поне един от трите инструмента. 2) Ниво на гъвкавост от страна на държавите членки по отношение на процента на средства за еко схеми, като се имат предвид позициите на Съвета и ЕП са съответно 20% и 30%. Като цяло държавите членки, включително България, се изказаха положително относно постигнатия компромис, както и за въвеждането на клаузата за неотстъпление.

 

По време на заседанието бяха обсъдени и въпроси от Регламента относно финансирането, управлението и мониторинга на ОСП. Председателството информира, че на последния супер триалог Европейският парламент е приел компромисния пакет на Председателството за Новия модел на прилагане. Добавено е новo съображение, изискващо държавите членки да прилагат Стратегическите планове по ОСП така, както са одобрени от Комисията. По време на заседанието бяха обсъдени въпроси и от Регламента за общата организация на пазара за селскостопански продукти по отношение на виното и географските означения и по отношение на организациите на производителите и междубраншовите организации.

Следващото заседание на Специалния комитет по селско стопанство е планирано на 19 април, съобщиха от Министерство на земеделието, храните и горите.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА