Започнете работа още при 0 градуса
Възвратните пролетни студове са сериозен проблем през пролетта, когато овощните видове започват да се развиват и цъфтят. Всички дръвчета вече са излезли от покоя, през който жизнените процеси се забавят и растенията по-добре се справят с минусовите температури. През пролетта обаче застудяванията могат да нанесат сериозни вреди. Различните растения се справят по различен начин със студовете. Зеленчуците, като магданоз, моркови и целината могат да издържат повратни студове до -3-5 градуса, но с овощните видове това не е така.
За костилковите видове – слива, череша, кайсия, праскова, пагубна може да е температура около -4 градуса, а разцъфтелите дръвчета могат да пострадат и при -2 градуса.
Когато прогнозата на времето предвижда застудяване, можете да предприемете конкретни мерки за защитаване насажденията. Сред най-известните методи са дъждуването и задимяването.
Създайте облак от капки
Дъждуването се прилага при температури около 0 градуса, като може да защити растения до -5 градуса. Работи се в безветрено време, иначе влагата може да се измести от насажденията. За да съоръжите такава инсталация, ви е необходима система от шлангове, които са снабдени със ситни разпръсквачи. С тях се опръскват растенията, които са застрашени от измръзване. Операцията често се сравнява с мъглуването в оранжериите, чиято задача е подобна. След като водните пръски започнат да замръзват те отделят топлина, която ще се окаже спасяваща за дръвчетата. Работи се преди да е станало прекалено студено, за да може при настъпването на мразовете топлината, която се отделя, да послужи за защита.
Димната завеса да е плътна
Задимяването също е начин да се справите с повратните пролетни студове сред овощните. То трябва да стартира, когато термометърът сочи 0 градуса, като операцията продължава до изгрев слънце. За целта трябва да се запалят различни материали, за да се създаде димна завеса, която ще спаси растенията от измръзване. Най-добре е материалите да са влажни, за да могат да пушат повече. Можете да горите слама, дървени стърготини, окапали листа, дори оборски тор. Важно е да следите огънят да не гори активно, а по-скоро да се отделя повече дим. За опушването на 100 квадрата ще е необходимо да запалите огън на едно-две места. При настъпването на студовете цялото насаждение трябва да е обхванато от плътна димна завеса.