„Данък обществено здраве” ще поощри употребата на земеделски продукти

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

„Данък обществено здраве” не включва основни храни като плодове, зеленчуци, месни и млечни продукти, хляб. Той цели да поощри консумацията на такива. Това стана ясно от думите на министър Петър Москов, който представи проектозакона за „Данък обществено здраве“ като част от стратегията на правителството „За здраво поколение“.

Данъкът ще накара производителите да променят производствения си процес и рецептурите, по които правят определени продукти, каза министърът на младежта и спорта Красен Кралев, който също представи проекта. Според него това ще спести разходи за здравеопазване и за провеждане на други инициативи, с които се компенсира вредният ефект за здравето на хората. Освен това компаниите в хранително-вкусовата промишленост ще трябва да инвестират повече в рекламиране полезността на продуктите си.

Ще бъдат облагани само храни, които имат здравословни алтернативи и които съдържат вредни количества частично хидрогенирано растително масло, захар, сол, кофеин или таурин. Засега не се планира специално етикетиране на тези храни, но едно от предложенията на министъра е в магазините да има специално обозначени щандове за тях, което ще ги направи лесно разпознаваеми за потребителя.

„Трансмастните киселини са бич за здравето на хората”, каза министър Петър Москов, който е лекар по професия. Пътят към ограничаване на употребата на вредни храни не е като ги забраним, а като въведем адекватна ценова политика, допълни той.

„Около 150 млн. лв. годишно са очакваните приходи от ДОЗ върху нездравословните храни, като средствата ще се разходват чрез обществен съвет от лекари, спортисти, педагози и общинари. Проектозаконът предвижда  20%  от тях да се дават за изграждане и реновиране на  физкултурни салони на училища и университети”, обяви министър Кралев.

Министър Москов се закани, че контролът върху данъка ще бъде ефективен и ще се осъществява от регионалните здравни инспекции. Задължението ще се декларира пред Национална агенция за приходите и ще се събира от нея. Част от генерираните средства (20%) ще бъдат изразходвани за подобряване храненето в българските училища, като ще бъде разработена програма за насърчаване употребата на плодове и зеленчуци. Други 20% от приходите от данъка ще отидат за ремонтиране на спортни бази в училищата, а най-голям дял средства (60%) ще бъдат вложени в програми за профилактика, превенция и лечение на хронични незаразни заболявания (например диабет), както и за програми за детско и майчино здраве.

Лилия Александрова

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА