Черен пипер става и у нас, но само в саксия

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
3 Минути

Многогодишното пълзящо, полувдървесинено, лиановидно растение, което носи латинското име Piper nigrum е от сем. Пиперови. То произхожда от Индонезия. Стъблата достигат дължина до 12 м и дебелина от 8 до 12 мм. Цветовете са дребни, сиво-жълти или бели, събрани в класовидни съцветия с дължина 7-10 см под формата на гроздове. След прецъфтяване се развиват плодове, които достигат големината на черните боровинки. На цвят са червени, а при узряване – жълти. След изсушаване неузрелите плодове почерняват, набръчкват се и приемат кръгла форма. Това е вече познатата на всички домакини подправка черен пипер. Лютивината и се дължи на алкалоидите пиперин и хавицин. Когато се снеме външната тъмна люспа, смленият пипер се нарича бял, който е по-ценен и по-скъп.

Предпочита горещ и влажен климат

Растението предпочита районите с горещ и влажен климат и най-вече островите Суматра, Ява, Борнео, Шри Ланка, но се отглежда и в тропичните области на Америка, и в мусонните райони на Източна Азия, в двете полукълба на тропиците. Шри Ланка, Индия, Бирма, Сиам и Малая са сериозните конкуренти на Индонезия в производството на чер пипер. В промишлените плантации се поставят дървени стълбове, по които растението се увива, както дивите лози. В останалите страни в света се отглежда само в оранжерии или в домашни и стайни условия, като се спазват изискванията за топла и влажна атмосфера.

Размножава се само от резници

Семената запазват кълняемостта си едва до 7 дни, затова черният пипер може да се размножава само с части от стъблата чрез резници. Ражда след втората или третата година. От един храст се получават 2 до 4 кг сухи плодчета.

Известни са още и видовете: бетел (Piper bettel) – със закръглено овални листа, кава, матико, кубеба (Piper cubesa) – с кожести яйцевидни листа. От листата на пипер бетел с плодовете на арековата палма се приготвя специален вид дъвка.

Любителите на екзотиката в своя дом могат да си поръчат и да си доставят резници от ботаническите градини в страната. Но ще могат да отглеждат това растение само в саксия в стаята.

Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА