Близо 60% от лозарската програма ще са за преструктуриране и конверсия

Георги Узунов
Георги Узунов
3 Минути

19 страни членки на ЕС, включително Великобритания, са изпратили за одобрение в Брюксел Национални програми за подпомагане на лозаро-винарския сектор в предстоящия програмен период 2019-2023 като програмата на Великобритания е само за 2019 година.  Общият размер на заявените средства, с които секторът да бъде подпомаган за петгодишния програмен период е 5,322 млрд. евро, става ясно от информация, оповестена от Областната дирекция “Земеделие” – Кюстендил. Най-много средства за заявени по мярка „Преструктуриране и конверсия“ на лозя– 2,299 млрд. евро или 38%. У нас са предвидени по нея да се вложат най-много средства спрямо дружи държави –  76 310 млн. евро, което е близо 60% от общия бюджет на националната програма. Само три страни – Литва, Люксембург и Малта, няма да предоставят подкрепа за преструктуриране на лозя.

Засилен и интересът на страните членки и към мерките за инвестиции и популяризиране в трети държави. По мярка „Инвестиции“ държавите са заявили бюджет в размер на 1,369 млрд. евро, а по мярка „Популяризиране в трети държави“ – 1,153 млрд. евро. Най-много в инвестиции ще вложи Франция – 470 млн. евро, след нея се нареждат Италия – 300 млн. евро и Испания – 280 млн. евро. У нас за тази мярка са предвидени 42,5 млн. евро или 32% от бюджета, а 10 млн. евро – за популяризиране. Дейности за популяризиране не са предвидили само Чехия, Люксембург, Унгария и Малта.

Мярка „Дестилация на вторични продукти“ са заложили в програмите си Испания, Франция, Италия, Унгария, Португалия и Румъния, като първите три държави предвиждат по над 100 млн. евро по мярката. Само Германия и Кипър ще заделят средства и за мярка „Иновации“ като и двете страни предвиждат да предоставят по 750 хил. евро.

Мярката за застраховане на реколтата фигурира в Националните програми на България, Германия, Кипър, Португалия, Румъния и Словакия. Към настоящия момент за нея са заявени по-малко от 1% от средствата. Финансиране за мярка „Взаимоспомагателни фондове“ не е предвидила до момента нито една страна, а само Италия ще отдели бюджет за „Събиране на реколта на зелено“ – 25 млн. евро.

ЕК трябва да одобри представените национални програми, за да има пълна яснота за техническите и финансовите им параметри.

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА