Бисер Чилингиров: Не продавайте животните си под селекционен контрол преди 15 септември

Лилия Александрова
Лилия Александрова
5 Минути

Фермерите да не продават животните си под селекционен контрол до 15 септември, а онези, които са по националната програма да изчакат до 5 октомври. След това животните, които трябва да се махнат от стадото, може да бъдат изчистени. Това каза за „Агрозона“ Бисер Чилингиров, председател на Националната овцевъдна организация (НОА). От 2017 г. ставката за обвързаната подкрепа на животни под селекционен контрол ще бъде 70 литра, а при автохтонните породи литрите мляко няма да бъдат декларирани, напомня още той.

milkk
Цената на млякото у нас се доближава до тази в ЕС

Сезонният добив на мляко в страната е към края си, отчитат от бранша. В планинските райони процесът ще продължи до края на септември. Разликата в изкупните цени на овчето мляко е между 1 лв./л и 1.70 лв./л, но по наблюдения на бранша стойността се доближава до европейската, която е около 2 евро/л и това се дължи на износа за Австралия, Нова Зеландия и САЩ. Стойността на българското мляко ще е по-висока, ако фермерите се сдружават, според Бисер Чилингиров.

По-малко мляко през 2015 г.

Значително намаление на количеството изкупено овче мляко – с 25% на годишна база отчита агроминистерството през 2015 г. Това може да бъде отдадено на по-ниските цени през годината (намаление с 6% спрямо 2014 г.)  и на засилващата се ориентация на овцевъдите към практикуване на директни продажби, коментират експерти на Центъра за икономически анализи на селското стопанство (САРА).

Milk-In-A-Cup
Браншът поддържа активен диалог с МЗХ по проблемите на сектора

Новото  търговско  споразумение  между  ЕС  и  Канада (CETA)  предлага още една възможност  за разширяване на пазарите за български сирена, е мнението на експертите. Досега канадското правителство е разпределяло   квоти   за   внос   на   сирена,   на   база   на внасяните обеми и опит на вносителите. В споразумението е предвидена клауза,  за допускане на нови вносители и е предоговорен размерът на годишната квота за ЕС в следващите шест години.

Какво предстои

У нас в следващите месеци се очаква да започне разпределението на останалите 150 милиона, които са част от директна подкрепа на фермерите в млечния сектор, решили да намалят производството на сурово мляко. Подпомагането ще се отпуска директно от ЕК при заявяване от фермерите. Размерът на помощта ще се основава на доказване на нереализираните на пазара количества.  МЗХ ще администрира процеса, като приема заявленията и ги депозира в комисията. Възможност за получаване на компенсация ще има и при закриване на млечни ферми. Условията за кандидатстване ще бъдат обявени през септември.

На 16 септември в Чирпан членовете на НОА се събират на първата от седем предстоящи срещи, за да се решат 3 важни въпроса за развитието на бранша в бъдеще, а именно: как да се продава продукцията; как да се преработва продукцията; как да произвежда в организации. От организацията са спечелили проект на фондация Америка за България, която е готова да инвестира 15 хил. лв. в организирането на семинари за фермерите. Един от проектите, които ще обсъдени по време на тези срещи е патентоването на сирене, произвеждано от членовете на НОА. Идеята е тези производители да продават продукцията си на местни изложения, като организацията ще се обсъди с МЗХ.

Важно от практиката

sheep
Сега е моментът, в който овцете биологично се заплождат.

Сега е моментът животните да се приведат в добро здравословно състояние, да се почистят и подготвят помещенията, в които ще се отглеждат през зимата, напомнят още от НОА. Важно е овцете да бъдат заплодени, да се избегнат аборти, да навлязат в зимния сезон в добро здраве. Развъдните организации трябва да подготвят случни планове и да ги дадат на фермите, които имат сключени договори за млечни овце. В момента е периодът, в който овцете биологично се заплождат. Трябва да се направи групово заплождане и по-късно групово доене на овцете, за да са готови количествата за пазара през май месец. Тогава се печели в една малка ферма, а когато има добри количества мляко, цената на суровината ще бъде по-висока, коментира Бисер Чилингиров.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА