Биоцентралата в Труд с 3 нарушения в рамките на седмица, затварят я принудително

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
2 Минути

Регионалната инспекция по околната среда и водите – Пловдив (РИОСВ-Пловдив) предприе незабавни строги действия срещу биоцентралата в с. Труд, след като установи грубо погазване на Заповедта за принудителното й спиране, издадена от директора на екоинспекцията на 12 октомври, съобщиха от Министерството на околната среда и водите МОСВ.

Екоинспекторите са поставили 7 оловни пломби на всички входове на инсталацията, от които е възможно внасянето на суровина за работата й, като са  пломбирани входовете към двата ферментатора и още четири крана. На оператора е връчена и покана за получаване на пореден акт за установяване на административно нарушение, като директорът ще предприеме най-строгите предвидени в закона административни мерки.

Екоекспертите са посетили инсталацията в село Труд 3 пъти в рамките на една седмица. Неизпълнението на наложената принудителна административна мярка е установено след получен сигнал на „зеления телефон“ от гражданин на селото за обгазяване от биоцентралата и продължаващо зареждане на ферментаторите със суровина. Директорът на РИОСВ-Пловдив незабавно сформира екип с представители на всички институции, имащи отношение към работата на биоцентралата – Регионалната здравна инспекция, Областна дирекция „Безопасност на храните“ и Областна администрация – Пловдив. Експертите пристигат на обекта за по-малко от час.

Проверката е установила редица факти, доказващи, че Заповедта за принудително спиране и представеният от собственика на биоцентралата План за извеждане от експлоатация не се изпълняват – единият от боксовете е пълен с брикети от слама, течността в перколатната вана е по-голям обем в сравнение с обема отпреди два дни, забелязан е товарен камион, движещ се към централата. Освен това дебитът на производствения биогаз не е спаднал въобще за повече от 48 часа и продължава да е около 80 % (1200 kW).

РИОСВ – Пловдив ще продължи да осъществява контрол до окончателното спиране на мощностите. При установяването на последващи нарушения от страна на оператора институцията ще предприеме безкомпромисни действия и ще наложени още по-тежки санкции на предприятието.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама