В България балансът между доходност от земеделски земи и рента е неблагоприятен

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
6 Минути

БГ рентите за наети ниви – до три пъти по-високи от френските

Тежките поземлени отношения и голямото търсене на ниви доведоха до високите наеми

В момента съотношението доходност от земеделски земи към рента е неблагоприятно в България, коментира за Агрозона доц. Божидар Иванов, изпълнителен директор на Института по аграрна икономика. При нас цената на земята е по-ниска, докато рентата е относително висока и те не се намират в нормалния баланс, коментира доц. Иванов.

Влошеното съотношение носи ползи за собствениците на земя, но не е изгодно за фермерите, тъй като доходът, който получават от самата земеделска дейност, отнесен към рентата не е в добро съотношение. Изисква се повече време за откупуване чрез производствена дейност, категоричен е експертът. В същото време откупуването на декар ниви чрез рентата обаче става за по-малко от 20 години.

Причините

Две са основните причини за по-високите ренти у нас, според доц. Иванов. Засиления интерес към земеделието и търсенето на земя е първата причина и освен това имаме доста обременени правни отношения в собствеността на земята. Голяма част от нивите практически не могат да бъдат търгувани и това налага наемането на земята вместо купуването. При нас дялът на наетата земя спрямо собствената е много по-голям отколкото в останалите европейски държави.

Основните сделки сега се сключват на рентния пазар, тъй като покупко-продажбите са изключително затруднени. Много трудно могат да станат сделки и единствения пазар където могат да се ползват земите е арендния. В Западна Европа картината е съвсем друга, там фермерите работят предимно собствена земя и много малко наета.

Окрупнена земя, но под наемна форма

Земята от гледна точка на стопанисване на земя у нас е окрупнена, но формата, по която тя се е окрупнила е наемна, а не собственическа, каза още доц. Иванов. При нас връщането на земята се осъществи в идеални граници. В много от страните от Източна Европа – Чехия, Източна Германия и др. земята беше приватизирана и тя остана в ръцете на тези, които са я стопанисвали. По този начин се получи концентрация, докато при нас се върна на парчета, а законът за унаследяване е доста тежък и ситуацията ще се влошава в това отношение. Субсидиите на декар също дават своя принос за повишеното търсене на земя.

 Френските фермери плащат рента от 20 евро, докато у нас тя стига 60 евро

Френските фермери плащат от 20-25 евро за декар, докато у нас тя стига до 60 евро. Доходността от земята трябва да се определя икономически, категоричен е от своя страна председателят на НАЗ Костадин Костадинов. За пример той дава Франция. Там, първо областната земеделска служба обявява добиви и количества, след това местната браншова организация подава направените разходи, минава се през данъци и чак тогава се плаща наема за земята. На базата на високото подпомагане във Франция рентата стига максимум 50 лв.

На места в България пък се заплащат 120 лв., което е лишено от всякаква икономическа логика. Подобна рента, при неблагоприятна година като сегашната в Добруджа – суша и валежи, ще се окаже пагубна за някои производители. „Цената на рентата е един дълъг икономически процес, който се разви през годините – едно ламтене за земя и изкуствено вдигане на ренти в Североизточна България“, коментира Костадинов.

У нас – 30 лв. субсидия, 90 лв. рента

Средно в Добруджа например, рентата се движи около 90 лева на декар. Субсидията за този декар пък е едва 30 лв. 120 лв. пък е рентата в общините – Балчик, Каварна, Генерал Тошево. В случая,  рентата надвишава 3 пъти субсидията, която се получава. „Трябва да имаме впредвид, че субсидията е компенсаторно плащане на декар, което трябва да подпомогне земеделският производител да бъде конкурентоспособен на европейските си колеги. Нека сметнем и общата картинка – имаме 32 млн. дка обработваема земя, 50 лв. е средната рента. Това са 1,5 млрд. лева, които влизат в населението всяка година от наеми на земеделски земи. А тези наеми са изработени, минали през икономиката, има платени данъци. Има ли друг такъв инвеститор всяка година да вкарва такива пари в икономиката“.

У нас голямата печалба идва от рента на земя, а не от обработването й, коментира Костадинов. „Преди години се започна диво наддаване на наеми в Добруджа, особено при лавандулата. За кратко време само в този район имахме 100 хил. дка засята лавандула. Тогава производителите наддаваха да плащат по-високи наеми, но доходността беше голяма, с висока цената на продукцията. В момента цената е срината и масово се започва разораване на лавандули. Пазар има, но при цена 200 лв. преди 2 години на килограм, сега той падна до 60 лв. С тези 60 лв. едвам се покриват разходите за годината“.

 

 

 

 

 

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА