Безмитеният внос обрича на фалит дребните земеделски стопанства

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
5 Минути

Европейският съюз е приел директива, с която разрешава безмитен внос от Украйна и Молдова, алармира председателят на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите Радостина Жекова

„През май Европейският съюз е приел директива 870, която на практика дава картбланш на Украйна и Молдова да внасят в ЕС без мито определени земеделски стоки. Сега търпим вноса на слънчогледа от Украйна. От Молдова пък ще влязат няколко вида плодове и зеленчуци“, съобщи за Про Нюз Добрич председателят на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите Радостина Жекова. Тя е убедена, че това ще доведе до унищожаване на малките производители. Големите ще издържат на база на това, че имат някакъв капитал, натрупали са някакви средства, които ще могат да раздвижат, смята тя в разговор за pronewsdobrich.bg.

По думите й слънчогледът, който се внася сега у нас, е некачествен. „Зная това от лаборатории, които правят анализи. Това е слънчоглед, който в България никой не би купил“, подчерта тя. „Цената на зърното, което идва от Украйна, е изключително ниската. Хората там са готови да продадат стоката си на каквато и да било цена, за да направят някакъв паричен поток“, каза Жекова. По нейна информация, слънчогледът транспортиран до България е на цена от 700 лева за тон. Цената на българския слънчоглед стигна пикови стойности от 2000 лева, а последните сделки бяха на 1600 лв./т, но това беше средноевропейска цена и резултат от световната търговия, коментира Радостина Жекова.

Вносът на стока с ниска себестойност обърква пазара и нашата продукция става неконкурентоспособна. В момента от Украйна идва стока, която е произведена през 2021 г. Освен това Украйна е износител на горива и торове и е нормално цената на продукцията там да е по-ниска. От друга страна земеделците в Европа, включително и в България, изпълняват изключително много ангажименти, свързани със Зелена сделка, която Европа се опитва да наложи от години. Затова говорейки за спазване на т. нар. „зелени“ правила българското производство, като част от европейското, има много тежести, а колегите в Украйна нямат подобни проблеми, обясни Жекова. Действително тяхното производство е с по-ниска себестойност и е нормално в тази ситуация земеделците в Европа, включително и в България, да не са конкурентни, обясни тя.

Жекова добави, че трябва да се отчете и това, че в момента от Украйна идва стока, която там се продава на каквато и да е цена с една-единствена цел – получаване на някакъв паричен ресурс, с който да се осигурят горива. В масовия случай дори не говорим за печалба, каза още председателят на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите.  Според нея сега ситуацията в Украйна може да се определи повече като мародерство, отколкото като търговия, пред медийна група “Добруджа”.

„Говорим за трети страни, които по никакъв начин не спазват европейски директиви т.е. няма забранени препарати, зелена сделка, ангажименти и др. От друга страна, горива и заплати там са в пъти по-ниски от нашите, а за другия европейски свят няма да коментирам. Това доколко спасява в момента Украйна и Молдова и какво ще се случи с българското земеделие е много трудно да се прогнозира“, подчерта тя.

Още повече, че се случва в една изключително наситена с инфлация година. Ако за 2022/2023 година ситуацията продължи по същия начин, ние ще имаме едно много по-скъпо производство, отколкото в момента, прогнозира председателят на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите.

В момента се внася също царевица от Украйна на цена от 55 ст./кг. От Молдова пък ще влязат ябълки, сливи, трапезно грозде, домати, чесън, череши и сок от грозде.)

Четете още: 7 групи земеделски продукти от Молдова ще влизат на европейския пазар без мита

В същото време в България има огромни количества ябълки, които производителите няма какво да ги правят. „Не може, за да спасиш две нации, да унищожиш собственото си производство. И говоря за производството на ЕС, а не само на България“, заяви тя. И прогнозира, че ако ситуацията продължава по този начин, гарантирано ще има фалити на малките земеделски стопанства.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА