BelOrta помага на фермери в Белгия да произвеждат устойчиво за по-добра цена

Лилия Александрова
Лилия Александрова
4 Минути

Борсата за плодове и зеленчуци в белгийския град Синт Кателейне – Вавер, провинция Антверпен, може да изглежда като команден център на космическа мисия, но всъщност е един от най-големите по рода си търгове в Европа. Всеки ден там се продават до 4000 тона пресни фермерски продукти. Плодове и зеленчуци, отглеждани от над хиляда фермери, пътуват до складовете, за да бъдат разпределени между търговците.

Земеделските производители, които продават на борсата в Синт Кателейне – Вавер, са част от мрежата BelOrta– е един от най-големите кооперативи за плодове и зеленчуци в Европа. Организацията работи по строги процедури, за да гарантира добри стандарти за качество и цени. За тези белгийски производители устойчивото производство означава също справедлив доход.

Доверието подкрепя партньорствата

Eдна от целитe на кооператива е да фермерите да получат „възможно най-добрата цена на пазарите за защита на производителите“, посочва пред euronews.com Джо Ламбрехт, мениджър продажби и маркетинг в BelOrta. Организацията спомага също за изграждане на доверие между фермерите и потребителите, търговците и производителите, за да се създаде “трайна връзка между това, което се случва на полето и това, което се случва в дома на потребителя”. Справедливите пазарни условия, устойчивото земеделие и стандартите за качество са някои от стълбовете и на новата Обща селскостопанска политика на ЕС, която е предвидено да комбинира социални, икономически и екологични подходи за създаване на устойчив модел на европейско земеделие.

Земеделие базирано на технологиите

Две ферми, които са част от мрежата на BelОrta, са успели да променят производството си, за да го направят по-устойчиво благодарение на финансовата подкрепа от ОСП. Едната от тях се намира в белгийския град Пут, където се произвеждат домати в огромни оранжерии. Зеленчуците получават точно толкова вещества, от колкото се нуждаят. Системата за когенерация във фермата произвежда допълнителна енергия, която се разпределя в местната мрежа. Топлоизолационни платна помагат за спестяване на топлина през нощта, като поддържат подходящата температура за отглеждане на доматите на по-ниска цена. Природните методи на отглеждане предпазват доматите от болести, а напоителната система осигурява най-ефективното използване на водата, необходима за растежа им. Така нито една ценна суровина не се губи.

“Използваната вода се събира и след като се пречисти, се използва повторно за напояване на растенията. Така цикълът на производство се затваря” казва Кевин Питърс, собственик на фермата. Дъждовната вода също се преработва, за да отговоря на изискванията за напояване, и то по възможно най-ефективен начин. В оранжерията е инсталирана и LED осветителна система, която помага да се компенсира липсата на светлина през зимните месеци. Предимството на тези светлини, според Кевин Питърс е, че намаляват потреблението на енергия, осигурявайки и “оптимална светлина за растенията”.

Устойчиви решения

Всички стопанства – малки, средни и големи играят важна роля в прехода към по-екологично земеделие. Устойчиви решения като тези, използвани в производството на домати в Путе, се използват и в семейна ферма за ягоди в Хале. Стопанството прилага естествени средства за защита на растенията от болести, както и използва нови технологии- автономен робот, който използва UV светлина за борба с брашнестата мана. Машината помага да се намали значително употребата на пестициди.

Фермата за ягоди се опитва да прилага в максимална степен естествени методи за борба с болестите по растенията. Робин Колемби, работник във фермата, разказва, че химикалите винаги са последната възможност. Той смята, че е важно да се положат усилия и да се премине към устойчиво производство, защото това се вижда в крайния продукт. Тези принципи отговарят и на нарастващото търсене от страна на потребителите за по-екологични продукти без пестициди.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА