Българският еврокомисар: Цифровизацията и диверсификацията отварят нови пазарни възможности за селскостопанските продукти

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Научните изследвания и иновациите могат да осигурят допълнителни пазари за селскостопанския сектор, като по този начин се насърчава икономическата и социалната устойчивост. Чрез цифровизация и диверсификация с нови продукти, чрез развитието на кръговата икономика, земеделските стопани ще могат да намерят нови пазари. Това каза българският еврокомисар Мария Габриел, чийто ресор е „Иновации, научни изследвания, култура, образование и младеж“, в интервю за AGROZONA.BG.

Сътрудничество за конкретни ползи

„Научните изследвания и иновациите ще допринесат значително и за адаптирането към изменението на климата и смекчаването на последиците от него в селското стопанство в България. Всички тези ползи обаче ще се реализират само, ако секторът и научноизследователската и иновационна общност в България вземат активно участие в проектите по „Хоризонт Европа“.  Ето защо бих искала да ги насърча да кандидатстват по предстоящите покани за проектни предложения“, отбеляза българският еврокомисар.

„Всички знаем колко е важен за България земеделският сектор. Той е такъв и за целия Европейски съюз. Ето защо в новата програма за научни изследвания и иновации „Хоризонт Европа“ имаме клъстер 6, посветен на храните, селското стопанство, морското дело и биоикономиката. Целта ни е с научните изследвания и иновациите да постигнем селско стопанство, което произвежда повече, по-бързо, по-евтино и по-здравословно“, по думите на Мария Габриел.

Критерий “отлични постижения”

В „Хоризонт Европа“ няма географски критерии спрямо проектите, които да бъдат подкрепени, обясни още тя. Подборът на проекти ще се извършва въз основа на критерия „отлични постижения“. По инициатива на българския еврокомисар средствата насочени към разширяване на участието на държави от Централна и Източна Европа са утроени – 3,3% от общия бюджет на програмата спрямо 900 млн. евро по „Хоризонт 2020“. Предвидени са и нови мерки, като например финансова подкрепа за присъединяване към съществуващи вече консорциуми. Така държавите от ЕС-13, сред които е и България, ще имат възможности да изградят капацитет и да бъдат стимулирани да създават иновации в полза за гражданите.

България има потенциал да бъде водеща в много области на иновациите в Европа, като изкуствения интелект или блокчейн технологиите и може да се възползва от тази подкрепата по „Хоризонт Европа“, според Мария Габриел. Българската иновационна екосистема може да привлече и много проекти, основани на високите постижения в областта на научните изследвания и иновациите, допълни тя.

Устойчиви земеделски практики

„По отношение на екологичната устойчивост се предвижда разработването на алтернативи на пестицидите и други устойчиви селскостопански практики. Подготвя се партньорството „Ускоряване на прехода на селскостопанските системи: агроекология, живи лаборатории и научноизследователски инфраструктури“ съвместно с държавите членки и заинтересованите страни. Надявам се и България да се присъедини към тази много важна инициатива“, каза още еврокомисар Габриел.

Вижте още:

Еврокомисар Габриел: Достъпът до „Еразъм+“ на хора от селски и отдалечени райони ще бъде по-лесен

Комисар Габриел: Работата от разстояние може да подобри качеството на живот в селските райони

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА