Комисар Габриел: Работата от разстояние може да подобри качеството на живот в селските райони

Лилия Александрова
Лилия Александрова
5 Минути

Чрез работа от разстояние и създаване на стартъп села могат да бъдат предоставени нови възможности за подобряване качеството на живот в селските райони. Това е един от начините, цифровите технологии да допринесат за възстановяването на селските райони в България, по думите на еврокомисар Мария Габриел, чийто ресор в Европейската комисия е „Иновации, научни изследвания, култура, образование и младеж“. Пред AGROZONA.BG тя допълни, че цифровата свързаност за всички селски райони ще подпомогне възстановяването, а също така е необходимо да бъдат предоставени нови услуги и продукти на жителите в тези райони.

иновации, Мария Габриел, Agrozona.bg„Ползите от цифровата трансформация ще окажат положително въздействие върху всички икономически сектори в селските райони: от селско и горско стопанство до иновативни цифрови предприятия.“, посочи българският еврокомисар и допълни: „В Европа, България е първата държава създала стартъп-село с примера на Челопеч. Ако селските райони се превърнат в центрове на цифрови технологии, те биха могли да привлекат работна ръка и цифрови предприемачи, работещи дистанционно, т.е. за които не е необходимо да бъдат във физическа близост до предприятията.“

По отношение на традиционните сектори цифровизацията на селското стопанство може да се разглежда като инструмент не само за укрепване на конкурентоспособността на сектора, но и за значителен принос към целите устойчивостта, посочи още Мария Габриел. Това включва екологична и социално-икономическа устойчивост. „Цифровизацията ще спомогне също така секторът да стане по-устойчив и подготвен за възможни бъдещи кризи. Ще дам следния пример. Чрез използване на цифрови технологии – сензори, земеделските стопани ще могат по-лесно да оценяват условията на производство. Въз основа на това, те могат да адаптират приложенията за торове или напояване и да намалят потреблението на суровини и емисиите на парникови газове. Агророботиката също може да подпомогне производствения процес.“, отбеляза българският еврокомисар.

Новите програми на ЕС за периода 2021-2027 г. ще предоставят възможности на земеделските стопани да внедряват цифрови технологии както за традиционните, така и за новите икономически сектори.

Клъстер 6 на програма „Хоризонт Европа“ предвижда дейности за подпомагане на развитието на екосистеми за стартъпи в селските общности, както и подкрепа за съвместни проекти в области като дроновете, професионално обучение за свързани с иновациите работни места и подкрепа на стартъпи в биоикономиката и прецизното земеделие.

По отношение на общата селскостопанска политика, цифровизацията ще бъде ключов елемент от междусекторната цел за модернизиране на сектора чрез насърчаване на споделянето на знания, както и чрез иновации и цифровизация в селското стопанство и селските райони.

В рамките на Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР) държавите членки ще разполагат с набор от инструменти, които могат да използват за насърчаване на цифровизацията. Ще се предоставя подкрепа както за инвестиции в широколентова инфраструктура в селските райони, така и за подобряване на цифровите умения на местното население. Това е от съществено значение за отключване на потенциала на цифровизацията за създаване на висококвалифицирани работни места.

Освен това, по линия на ЕЗФРСР ще се подпомагат иновативни проекти в областта на технологичното развитие и цифровизацията, така че да се привлекат инвестиции в нововъзникващи сектори като автоматизацията и изкуствения интелект, изчисленията в облак, дроновете, както и в прецизното земеделие, биоикономиката и нисковъглеродната икономика.

В рамките на ЕЗФРСР ще продължи подкрепата и за Европейското партньорство за иновации за селскостопанска производителност и устойчивост (EIP AGRI). В допълнение, ще се предоставя подкрепа за персонализирани консултантски услуги и за въвеждане на системи за знания и иновации в селското стопанство (AKIS).

В рамките на програма „Цифрова Европа“ ще бъдат подкрепени центрове за цифрови иновации (хъбове), съоръжения за изпитване и експериментиране в областта на изкуствения интелект, както и споделено европейско пространство за селскостопански данни, с цел насърчаване на цифровата трансформация на селскостопанския сектор. Цифровите иновационни центрове в областта на хранително-вкусовата промишленост са и ще бъдат от решаващо значение за максимално използване на иновационния потенциал на стартъпите и малките и средни предприятия в полза на земеделските стопани.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА