Български учени представиха иновация за съхранение на силаж от царевица

Златко Златков
Златко Златков
3 Минути

Нова технология за съхраняване и консервиране на силаж от царевица в полиетиленови ръкави създадоха учените от Института по фуражните култури в Плевен. Това съобщи директорът на научното звено към Селскостопанска академия проф. Атанас Кирилов по време на инициативата „На кафе с учен”, която се състоя в Интер Експо център в столицата. Дискусията се проведе в рамките на поредния формат от фестивалния цикъл, финансиран по проекта на ЕС, „Мрежа от млади иноватори за устойчиви идеи в областта на земеделието и храните” NO-Ble ideas, който се разработва от 6 европейски страни, в т. ч. и България.

При създадената технология царевицата се нарязва след прибиране на реколтата и се силажира в полиетиленови ръкави, като се спазват всички изисквания, поясни проф. Кирилов. В тях тя се съхранява и се консервира без да се развали силажната маса, което оправдава капиталовложенията. Иновацията е изцяло технологична и гарантира икономическа ефективност при изхранване на животните през зимния период, пояси проф. Кирилов.

Друга новост, разработена и внедрена от учените от Института по фуражните култури в Плевен, е технологията за засяване на тревостои от многогодишни тревини култури – люцерна и ежова главица на площи, на които предстои монтаж на фотоволтаици или са монтирани такива, съобщи още проф. Кирилов. Той обясни, че смеската от двете многогодишни култури може да се засява преди инсталиране на панелите или на площи при вече монтирани такива. Създаденият многогодишен тревостой запазва плодородието на почвите, предпазва ги от водна и ветрова ерозия и дава фураж за животните. Той се коси четири пъти в годината и носи на собствениците на фотоволтаика допълнителни приходи от продажбата на фуража.

Дейността на Института по фуражите в Плевен е насочена към селекция и семепроизводство на фуражните култури, към нови екологични технологии за тяхното отглеждане, към консервирането и окачествяването им, както и към храненето на животните. В производствено-експерименталната база на Института се произвеждат автентични, високо качествени семена от люцерна, грах, фий, есперзета, звездан, ежова главица, тръстиковидна власатка, безосилеста овсига, пасищен райграс и други фуражни култури. В научното звено на Академията се отглеждат и над 500 овце от породата Плевенска черноглава овца, допълни още проф. Кирилов.

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА