Асоциацията за развъждане на цигайски и местни породи овце насочва стопаните какви породи на отглеждат и как

Георги Узунов
Георги Узунов
5 Минути

 

Институтът по планинско животновъдство и земеделие в Троян извършва поддържаща селекция на основното стадо каракачански овце за разплод у нас, което наброява 90 животни и се отглежда в стопанство близо до града. За животните обаче отговаря смолянската асоциация за развъждане на цигайски и местни породи овце, чийто председател е доц. Иван Цочев. Самият той и негови колеги от Института през 1973 г. са създали стадото. Всички стопани на каракачански овце са взимали кочове от тук, посочва доц. Цочев и допълва, че търсенето на мъжки животни за разплод е по-голямо от възможностите на Института да ги осигури. „Ръцете ни са вързани.“, посочва ученът и уточнява, че приходите от продажбите отиват в централния бюджет на ССА, а институтът изпитва недостиг на средства за своите дейности.

Поддържаща селекция

„Моята роля е да правя поддържаща селекция: поддържам генетично разнообразие, за да не отслабне стадото. Такава селекция е задължителна за всички породи. Колкото по-разнообразен е генофондът, толкова по-дълголетно е животното. Първата реакция на близкородственото развъждане е намаляване на заплождането.“

По стандарт теглото й е от 32 кг до 37 кг, но в резултат на селекцията, която учените правят от 1973 г. и комбинираното пасищно и оборно отглеждане, овцете на Института достигат 41 кг живо тегло. За едно животно под селекция са необходими 1,4 м2 покрита площ и 2 м2 настлан двор, отбелязва доц. Цочев. При овцете, които целогодишно са на пасищно отглеждане лактацията достига 45 кг на овца, а млякото е особено богато на полезни омега мастни киселини.

Добро ниво на субсидиите

Каракачанската овца носи името си от хора, които по етнически произход са траки и са били постоянно в движение. Те са усвоили гръцкия език и са достигали земите на Румъния, където овцата е известна като влашка порода. „Едно време България е имала около 400 000 каракачански овце, а днес са едва 13 000. Проблемът е основно в пазарите. Килограм живо тегло агнешко е 12 евро, а у нас стопаните получават 3 евро/кг. Няма как да се конкурираме с тях.“, казва доц. Цочев. От 2018 г. се предвижда субсидии да получават 10 000 неродствени животни от тази порода. „Това, според мен е достатъчно, но също подлежи на обсъждане.“, посочва доц. Цочев. 120 лв. на овца достига субсидията, която Инстиутът получава на година за отглеждането на каракачанската овца. При пасищните животни сумата достига 180 лв. и това по думите на доц. Цочев е добро ниво, защото достига стойността на едно животно.

Всяка овца под селекция се контролира строго дали носи определени характеристики на своята порода

Достигнали сме квотите

Организацията за развъждане на цигайски и местни породи овце работи с Тетевенска овца, Копривщенска овца, Старопланински цигай, както и с породите овце Средностаропланинска, Романовска, Каракачанска и Черноглава плевенска. Специалистите на асоциацията насочват фермерите какви породи да отглеждат и как. България вече е достигнала максималната квота овце от Старопланинската порода, които подлежат на европейско подпомагане. Затова ветеринарните специалисти съветват стопаните в Тетевен да отглеждат други породи.

Асоциацията издава документ – кръщелно свидетелство за всяка овца, без което стопанинът не може да получи нищо, а субсидията е 30 лв. на глава животно.“, посочва доц. Цочев.

Как е създадена Тетевенската овца

За интродуцирането на Тетевенската овца у нас доц. Цочев разказва: „През 50 г. години ветеринарен лекар от Тетевен успява да внесе от Източна Германия Вюртембергски овце, които са типично млечни. Настанява мъжкарите в Рибарица. Приплодите на тези животни, които са високо млечни, формират популация, която с времето е призната за порода. При Тетевенската порода кожата на вимето и краката е плешива, вълната е груба. Тази овца има добра плодовитост, а производството на мляко достига 120 л на лактация.“

 

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА