АПЕЛ: Заетите в селското стопанство и хранителната индустрия да бъдат дефинирани като „критични работници“

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
7 Минути

Специфичен режим на карантина искат почти всички браншови организации от земеделието, животновъдството, преработката и производството на храни

Заетите в селското стопанство и хранителната индустрия да бъдат дефинирани като „критични работници“. За това настояват почти всички браншови организации от земеделието, животновъдството, преработката и производството на храни в общ апел до премиера Бойко Борисов, председателя на оперативния щаб генерал-майор д-р Венцислав Мутафчийски, министъра на земеделието Десислава Танева и здравния министър Кирил Ананиев.

Организациите, обединени в „Национален земеделски форум – ОСП след 2020“ настояват за работещите в тези сектори да бъде въведен „специфичен режим на карантина“. Като „критични работници“ се възприемат всички заети и ангажирани с първичното селскостопанско производство, неговата преработката и производство на храни. В края на март Европейската комисия публикува практически насоки за свободното движение на критични работници, към които открои работещите в селскостопанския и хранителния сектор, наред със специалисти в сферата на здравеопазването, занимаващите се с грижи за деца и възрастни хора, пожарникари и полицаи, транспортни работни и пр.

Нужен е “специфичен режим на карантина”

Налагането на „специфичен режим на карантина” се изразява в разрешаването на карантинираните работещи да могат при стриктно определен от работодателя маршрут и при организиран служебен транспорт да се предвиждат до работното си място, да прилагат под контрол утвърдени със заповед на ръководител правила за лична дезинфекция, да полагат труд в регламентираното работно време, след което по съответния маршрут и с организирания служебен транспорт да се прибират на деклариран от тях актуален адрес на местоживеене, се казва в апела на почти 40 браншови организации.

При сегашния ред за карантиниране за 14 дни на всяко контактно лице със заразен от COVID-19, съвсем скоро цели предприятия ще бъдат в капан на обстоятелства, при които само заради един човек, всички работници ще трябва да бъдат поставени под карантина, а фермите, цеховете и оранжериите да преустановят работа. Това положение е пагубно не само за даденото стопанство, за заетите лица и за продоволствената сигурност, но би създало и редица други проблеми.

Абсолютно невъзможно е производствения процес в животновъдните обекти да бъде преустановен. За всички е известно, че ако една ферма остане без персонал дори  и за един ден само, животните в нея са обречени на страдание и смърт. При оранжерийното производство на плодове и зеленчуци, които също работят целогодишно, преустановяване на работата също е равносилно за загуба на реколта, работна ръка и доходи. Голяма част от работниците в стопанствата са хора със специфична квалификация, образование и умения, а и привличането и задържането им в сектора е изключително трудно и скъпо. Практически заместването на хора от други сектори, които в момента са безработни, е процес изискващ време и инвестиции за привличане, обучение и въвеждане в производствения процес, което в настоящата динамика не припознаваме като удачна мярка.

От своевременното въвеждане на „специфичен режим на карантина“ се нуждаят и земеделските производители от сектор „плодове и зеленчуци“, особено на прага на кампанията по прибирането на реколтата от ранните култури. За беритбата им секторът разчита основно на сезонна заетост, а работната сила се обезпечава с много усилия чрез ангажиране на местни лица и привличане на организирани групи от други части на страната. За целта фермерите изпълняват всички необходими битови условия – настаняване в частни жилища в селата/градовете, в общежития, организиране на транспорт от и до градините и пр. Ако в дадена организирана група берачи се наложи да бъдат приложени сега действащите условия на карантина, това би означавало цялата група работници да преустанови работа, а населените места да се напълнят с хора под карантина.

Проблемите засягат националната сигурност

Имаме високи очаквания към Вашето разбиране за сериозността на проблема, който е въпрос от национално значение, защото засяга продоволствената сигурност на страната, се казва още в писмото до премиера, шефът на оперативния щаб и министрите Танева и Ананиев. Световната криза с COVID-19 напомня на всички, че солидарността всъщност е проявата на здравия разум, казват представителите на браншовите организации.

Нека не позволяваме борбата с COVID-19 да се превърне в игра на глада, се казва в заключение. Документът завършва с уверението, че организациите от „Национален земеделски форум- ОСП след 2020“, подкрепени от организациите към „Оперативен щаб храни и напитки“, остават на разположение за съдействие и съвместна работа в разработването на най-добрия механизъм, който да позволи безпроблемното функциониране на производителите от агро-хранителната верига при осигуряване на адекватна защита на здравето и безопасността на хората и животните.

 

Поддържащи настоящия апел организации:

  1. Асоциация на земеделските производители в България
  2. Съюз на птицевъдите в България
  3. Асоциация на индустриалното свиневъдство в България
  4. Асоциация на свиневъдите в България
  5. Националeн съюз на говедовъдите в България
  6. Национална асоциация на зърнопроизводителите
  7. Национален съюз на земеделските кооперации в България
  8. Добруджански овощарски съюз
  9. Съюз на Дунавските овощари
  10. Българската асоциация на производителите на оранжерийна продукция
  11. Българска асоциация биопродукти
  12. Национална асоциация на производителите и преработвателите на черупкови плодове
  13. Национална асоциация на млекопреработвателите
  14. Съюза на преработвателите на плодове и зеленчуци
  15. Асоциация на млекопреработвателите в България
  16. Асоциация на месопреработвателите в България
  17. Съюз на производителите на комбинирани фуражи
  18. Национална асоциация на картофопроизводителите
  19. Асоциация за развъждане на месодайните породи говеда в България
  20. Обединени български животновъди
  21. Национална браншова организация – Български пчеларски съюз
  22. Националният браншови пчеларски съюз
  23. Фондация за биологично земеделие “Биоселена“
  24. Федерация на независимите синдикати в България
  25. Национална асоциация на тютюнопроизводителите – 2010
  26. Национална асоциация на Местните инициативни групи в България
  27. Българска асоциация на търговците на агротехника
  28. Българска асоциация на собствениците на земеделски земи
  29. Инициатива “ЕДИНЕНИЕ”
  30. Всички организации към „Оперативен щаб храни и напитки“:
  • Национален браншови съюз на хлебарите и сладкарите
  • Национална асоциация на млекопреработвателите в България
  • Асоциация на млекопреработвателите в България
  • Асоциация на производителите на безалкохолни напитки в България
  • Съюз на преработвателите на плодове и зеленчуци
  • Асоциация на производителите на безалкохолни напитки в България
  • Сдружение на производителите на растителни масла и маслопродукти в България
  • Съюз на пивоварите в България
  • Асоциация на месопреработвателите в България
  • Асоциация на производителите на рибни продукти- БГ ФИШ
  • Сдружение „Храни и напитки България“
  • Национална Лозаро – Винарска Камара

Целият текст на апела може да прочетете ТУК

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА