Анализ на МЗХ на пазара на земеделски стоки в България след руското ембарго

Златко Златков
Златко Златков
4 Минути

Министерство на земеделието публикува оценка относно реалния ефект от руското ембарго върху цените на едро на плодовете и зеленчуците на стоковите тържища в България.

При сравнение на цените на едро за периода 1 – 15 август 2014 г. с цените за същия период на 2013 г. на някои плодове и зеленчуци българско производство, за които е предвидено прилагането на извънредни мерки, се вижда, че при част от продукти има спад, но при други цените са по-високи. Към последния ден от разглеждания период, по-ниски в сравнение с миналата година са цените например на зелето с 0,13 лв., на оранжерийни краставици с 0,10 лв., на круши с 0,25 лв., на ябълки с около 0,20 лв. При други продукти обаче се наблюдава повишаване на цените за един и същ период, например цената на оранжерийни домати се е повишила с 0,19 лв. през 2014 г. в сравнение с 2013 г., а на домати от открити площи – с 0,08 лв., цената на червения пипер се е повишила с 0,45 лв.

Таблица: Цени на едро на стоковите тържища, среднопретеглени,  с включен ДДС в лв./кг (българско производство)

От наличните данни за цени на едро на някои плодове и зеленчуци от внос за периода 1 – 15 август 2013 и 2014 г., за които е предвидено прилагането на извънредни мерки, може да се приеме, че се наблюдава известна тенденция към понижаване на някои цени. За грозде, краставици и круши не е възможно да бъдат направени изводи, поради недостатъчни данни са периода след налагане на забраната. При доматите се отчита спад от 0,30 лв. към 13.08.2014г. в сравнение със същата дата през 2013 г. Тъй като цената от следващата отчетна дата е с още по-ниско ниво, макар и непълни, данните показват ценови спад. При пипера до въвеждане на забраната се отчита ръст на цените през 2014 г. Тенденцията на нарастване на цената продължава и след тази дата. Въпреки, че данните от 15.08.2014 г. не могат да бъдат съпоставени с тези от 2013 г., е очевидно, че не се съществува спад в цените. При ябълките също все още не може да се направи по-прецизна съпоставка, но като цяло цените през 2014 г. са по-ниски от тези през 2013 г.

Таблица: Цени на едро на стоковите тържища, среднопретеглени,  с включен ДДС в лв./кг (от внос)

От посочените данни става ясно, че на този етап трудно може да се направи категорична оценка относно реалния ефект върху цените на плодовете и зеленчуците в страната. Необходимо е проследяване на ценовите равнища за един по-дълъг период от време и натрупването на повече данни. При анализ на цените в страната трябва  да се отчете, че през 2014 г. климатичните условия в значителна част на страната бяха неблагоприятни, с високи нива на валежи, което доведе до унищожаване и намаляване на качеството на немалка част от реколтата.

Пълният текст на документа озаглавен “Информация относно забраната на Руската Федерация за внос на селскостопански продукти от ЕС” може да видите ТУК.

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА