Агропрогноза: Чести превалявания и умерени температури

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
2 Минути

В периода до 20-ти април критични минимални температури за земеделските култури не се прогнозират

До средата на април в полските райони от страната паднаха значителни валежи между 30-60 l/m2, които чувствително повишиха влагозапасите в еднометровия почвен слой, съобщи агрометеорологът при Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) Драгомир Атанасов.

През следващия седемдневен период вегетационните процеси при земеделските култури ще протичат с умерени темпове при температури близки до климатичните норми. При пшеницата и ечемика ще се наблюдава фаза вретенене.

На отделни места в централната част на Тракийската низина, агростанциите – Любимец, Чирпан, Сливен и Казанлък и Западна България, агростанции – Кюстендил, София и Кнежа ще протича начало на вретенене.

При семковите овощни видове ще се наблюдават фазите цветен бутон и начало на цъфтеж, а при костилковите – цъфтеж и формиране на завръзите. При лозата ще протича разпукване на пъпките.

Неустойчиво време с чести превалявания

През повечето дни от периода агрометеорологичните условия ще се определят от неустойчиво време с чести превалявания, които ще ограничават възможностите за провеждане на сезонните агротехнически дейности – предсеитбени почвообработки и сеитбата на пролетни култури, растителнозащитни пръскания при трайните насаждения и зимните житни култури.

Във фаза вретенене посевите с пшеница и ечемик трябва да се обследват за появата на някои вредители – обикновената житна пиявица  и вредната житна дървеница.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА