Ниска влага и високи температури затрудняват пролетната сеитба в Добрич

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
2 Минути

Земеделците намаляват торовите и сеитбените норми

Пролетната сеитбена кампания на зърнопроизводителите в Добруджа започва в условията на продължителното засушаване и екстремно високи температури. Земеделците намаляват торовите и сеитбените норми предвид неблагоприятните метеорологични условия. Запасите от влага в почвата са много под нормите за този период на годината, което затруднява развитието и на пшеницата, предаде БНР.

Надеждите зимата да бъде благосклонна към насажденията по полето и да осигури достатъчно влага на почвата си отиде, а с настъпването на пролетта и необичайно високите температури за края на март и началото на април притесненията на земеделците стават все повече и все по-основателни.

По данни на Добруджанския земеделски институт Генерал Тошево количеството на валежите от октомври до февруари включително е 205.4 литра, като тези през първите два месеца на тази година са много под средните норми. Същият период се характеризира и с високи температури, като през октомври те са били 32.9, а през февруари 19.9 градуса.

Засушаването през есенно-зимния период, съпроводено с високи температури, е безспорен факт за Южна Добруджа през последните няколко години. Това буди тревога сред земеделските стопани, особено след реколтната 2019/2020 г., когато добивите при пшеницата варираха от 75 до 130 kg/da, показва още анализът на проф. Иван Киряков от Земеделския институт.

Оптимизиране на сеитбените и торови норми

Мерките, които трябва да се вземат на фона на посочените климатични промени при зърнено-житните култури, са свързани преди всичко с оптимизиране на сеитбените и торови норми, категоричен е той.

Сеитбените норми ще бъдат намалени и в стопанството на Мария Дикова, обработваща 6 000 декара земя в землищата на общините Балчик и Каварна.

Аналогична е ситуацията в стопанството в община Тервел и на Вероника Чалъкова. Измереното при тях влагозапасяване на 25 см дълбочина в почвата е около 30%, което е крайно недостатъчно за началото на сеитбената кампания.

 

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА