Африканска чума по свинете е едно от най-опасните заболявания при дивите и домашните свине. Потенциалът на вируса е да се разпространява изключително бързо и води до високи нива на бърза смърт при свинете. Няма ваксина и няма лечение. Заболяването не е опасно за човека, но може да предизвика сериозни загуби за стопаните, както и да повлияе негативно на международната търговия. Това обясни д-р Александра Митева, началник отдел „Хуманно отношение към животните“ в БАБХ, в интервю за „Фокус“.
Към момента, по думите й, у нас се предприемат три вида мерки срещу разпространението на Африканска чума по свинете. Те са по отношение популацията на домашни свине, популацията на диви свине и граничен контрол. Част от мерките са свързани с редовни инспекции и срещи със собствениците на животните и фермерите с оглед повишаване на мерките за биосигурност.
Вирусът е изключително устойчив и се пренася както чрез свинско месо, така и чрез неговите производни. Болестта може също да се разпространи чрез хранителни отпадъци, съдържащи свинско месо, затова те не бива да се използват за храна на прасетата.
България разполага с национална референтна лаборатория за изследване на проби за АЧС, както и програма за контрол на болестта, която се изпълнява в определени рискови региони в страната, обясни д-р Александра Митева. „Мерките не са нещо, което сме стартирали днес. Много често сме провеждали и провеждаме срещи с индустрията и фермерите, за да ги държим в течение за мерките, които предприемаме.“, каза тя.