Замразеното пилешко месо стигна близо 10 лв./кг

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
5 Минути

Замразеното пилешко месо се продава най-евтино в Пазарджик и най-скъпо в Разград

През периода 30 ноември – 7 декември 2022 г. средните цени по веригата на предлагане на пилешко месо за страната отбелязват леки разнопосочни изменения на спрямо предходната седмица.

Цените на дребно на замразеното пиле в големите търговски вериги (ГТВ) са в интервала от 6,99 лв./кг (Пазарджик, Пловдив и Смолян) до 9,55 лв./кг (Разград). Сравнявайки с предходната седмица, в Кюстендил и Благоевград продуктът поскъпва съответно с 3,4% и 3,6%, а в Перник и София – поевтинява с по 2,9%. Тези изменения се компенсират и средната стойност за страната остава 7,92 лв./кг.

Търговията на едро със замразено пиле е на цени от 4,60 лв./кг (София) до 6,89 лв./кг (Силистра). В Благоевград, Кърджали и Бургас стойностите са в рамките на 1% – 2,5% по-ниски на седмична база, което води до леко понижение на средната цена на едро за страната с 0,2%, до 5,82 лв./кг.

В другите търговски обекти (ДТО) цените на замразеното пиле варират от 6,85 лв./кг във Видин до 9,25 лв./кг в Русе. Средната стойност за страната в тези обекти е 7,97 лв./кг – с минималните 0,1% под нивото от предходната седмица, поради поевтиняване на продукта в Шумен с 3,9%.

През последната седмица маржът между цените на едро и на дребно на замразеното пиле е средно 2,10 лв./кг за ГТВ и 2,15 лв./кг за ДТО. Разликата в тази посока е най-висока в София и за двата типа търговски обекта – 3,64 лв./кг за ГТВ и 4,39 лв./кг за ДТО.

Средно за страната, цената на дребно на замразеното пиле в по-малките магазини е с 0,6% над отчетената в големите супермаркети.

Охладеното пиле се търгува по-евтино от замразеното

Предлагането на едро на охладено пиле е в ценовия диапазон от 6,49 лв./кг в Благоевград до 7,64 лв./кг в Бургас. В седем области се наблюдава намаление на цените с между 0,8% и 6,1% на седмична база (най-значително в Смолян), вследствие на което средната стойност за страната спада с 0,6%, до 7,18 лв./кг.

Цените на дребно на охладеното пиле в ГТВ се движат от 6,89 лв./кг (Велико Търново, Габрово, Ловеч и Плевен) до 8,09 лв./кг (Перник и София). Седмичните ценови отклонения, регистрирани в почти цялата страна, са в границите от -6,7% (Разград, Русе и Силистра) до +12,3% (Кюстендил). Така, средната за страната цена на дребно на охладеното пиле в тези обекти достига 7,44 лв./кг, с 0,5% над нивото от предходната седмица.

пилешко месо, свинско месо, Agrozona.bg

През наблюдавания период цените на дребно на охладеното пиле в ГТВ са средно с 0,26 лв./кг по-високи от тези на едро. Разликата в тази посока достига до 1,25 лв./кг в Благоевград. В шест области продуктът се предлага с до 0,61 лв./кг (Разград) по-евтино в ГТВ, отколкото на едро.

В по-малките магазини охладеното пиле се продава на цени от 7,23 лв./кг (Русе) до 8,79 (Перник и София). Поскъпването на продукта във Варна с 3,3% на седмична база води до повишение на средната стойност за страната в тези обекти с 0,1%, до 7,90 лв./кг.

Средно за страната, цената на дребно на охладеното пиле в по-малките магазини е с 0,72 лв./кг по-висока от тази на едро, като в Благоевград маржът достига до 1,76 лв./кг. В Сливен, Ямбол и Бургас цените в ДТО са с до 0,19 лв./кг под отчетените при търговията на едро.

Цените на дребно на охладеното пиле в по-малките магазини са средно с 6,2% над тези в големите търговски вериги.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама