Домакинствата са най-големите прахосници на храна

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
2 Минути

От Института по криобиология готови с 4 начина за оползотворяване на хранителните отпадъци

98 млрд. евро е стойността на храната, която всяка година домакинствата изхвърлят на боклука, стана ясно по време на онлайн конференция, организирана от Кауфланд България и Германо-Българската индустриално-търговска камара (ГБИТК) на тема: “Мястото на храната не е на боклука“. Според данните 143 млрд. евро в ЕС се пилеят за храна, която не се консумира, а в световен мащаб – 750 млрд. долара. Според-р Стоилко Апостолов от фондация „Биоселена” трябва да се върви към по-къси вериги на доставка, които са по-прости и често хората имат контакт с фермера. Данните още сочат, че най-големите прахосници на храна са домакинствата, на които се отрежда 53% от хвърляните продукти, а най-малко – 5% на търговските вериги на едро и дребно. Преработвателите пък не използват правилно 19% от суровината във вид на храна. Оценките сочат, че 1,4 млрд. ха земеделски площи се пилеят за храна, която след това се изхвърля, каза още Апостолов. Това е 28% от обработваемата земя в световен мащаб.

Илиян Йорданов от Българска хранителна банка пък обясни, че у нас вече има виртуална хранителна банка, която позволява връзка между индустрията и социалните служби, които пласират храна на нуждаещите се. Той допълни, че всеки лев, вкаран в хранителната банка, увеличава стойността си четири пъти. Българската хранителна банка вече има капацитет да обработи до 4,5 тона храна на ден, което е ръст от 4,5 пъти в сравнение с началото.

Как да бъде използвана отпадната храна и как да запази свойствата си в продължение на още 5 години пък представи Николай Солаков от Института по криобиология и хранителни технологии – София. Сред идеите на учените са производство на растителна хартия, която става за ядене, различни видове сухи смеси за супи и зеленчукови чипсове, сухи сирена и др.

 

Още по темата четете в списание A ZONA през юни

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама