Пет фотокапана са били монтирани в гнезда на малки кресливи орли в защитени зони „ Сакар“, „Дервентски възвишения“ и „Западна Странджа“. Целта на фотокапаните е да се събере важна информация за поведението и биологията на вида, както и за наличието на заплахи, съобщават от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). Чрез събраните данни ще се установят хранителните навици на птиците, гнездовото им поведение свързано с отглеждане на малките, както и наличието на неприятели от различен характер.
Дейността се изпълнява в рамките на проект „Mерки за опазване на малкия креслив орел и неговите местообитания в България“ финансиран от програма LIFE на ЕС и изпълняван от Изпълнителна агенция по горите в партньорство с БДЗП, Югоизточно и Североизточно държавни предприятия.
Унищожена бе единствената гнездова колония на големи корморани по Северното Черноморие

Територията, на която била позиционирана колонията се намира до самия бряг на водоема и към нея има сериозни апетити за урбанизиране. Изсичането на гората на практика е разчистване на терена за едно бъдещо усвояване. Сезирани са компетентните институции и дни по- късно се установи, че бизнесменът Илко Павлов е собственикът на имота на брега на Дуранкулашкото езеро. Проверка на „Дневник“ показала, че през 2013 г. същият е излял тонове бетон върху скалите в резервата Яйлата.


