Консумацията на месо в Европа е спаднала с 20 процента за период от три месеца, според представителят на сектора на червеното месо от Нова Зеландия Джеф Грант. По време на конференция Грант във Великобритания, Грант определи промяната на нагласите около месото като „най-големият проблем пред индустрията“. Той разкри, че много европейци са мотивирани да захвърлят месото в името на спасяването на околната среда. Грант припомня доклад на университета в Оксфорд, според който веганските диети са полезни за планетата.
Вероятно издателите се позовават на най-големия анализ на производството на храни – воден от изследователя от Оксфордския университет Джоузеф Пур – публикуван миналата година. Поуър каза по това време,че „веганската диета е може би най-големият начин да намалите въздействието си върху планетата Земя, не само парниковите газове, но и глобалното подкиселяване, еутрофикацията, използването на земята и водата. ова е много по-голямо от съкращаването на полетите или купуването на електромобил. Земеделието е сектор, който обхваща цялото множество екологични проблеми. Наистина за толкова голяма част от това са виновни животинските продукти. ”
Сега повече отвсякога хората избират да възприемат гъвкав начин на живот – значително намалявайки консумацията на месо, допълва Джеф Грант. Изследванията от британската верига супермаркети Sainsbury подкрепят наблюдението му. Подобно на много други супермаркети и вериги ресторанти, Sainsbury’s отговаря на търсенето. Рози Бамбаджи от веригата казва, че се наблюдава нарастващо търсене на продукти на растителна основа и с неудържимия растеж на „ флекситаризма “ във Великобритания се проучват допълнителни начини, които да направят по-достъпни храните без месо.


