Ще зачестяват ли ураганите

Кирил Александров
Кирил Александров
3 Минути

Тайфуните са мощни тропически циклони, които връхлитат бреговете предимно в източните и югоизточните части Азия, както и на северозапад от Тихия океан и на север от екватора. Първо Харви, след това Ирма нанесоха жестоки щети на природата и местното население. Според климатолози интензитетът на такива бури ще се увеличава, но те няма да стават по-чести явления.

Поради липсата на сателитни снимки и технологии преди 1970 г. не е могло да се каже как са се развивали тропическите бури през 20 век. Не може да се направи и анализ на тяхното развитие. Тогава ураганите, които не са се отразявали опустошително на сушата, просто не са били отчитани.

В Северния Атлантик от около 20 години се регистрира увеличение на случаите на урагани. Франк Ру от университета Пол Сабатие във френския град Тулуза обаче наблюдава точно обратната тенденция в периода от 1970 г. до 1995 г. Учените обаче са единодушни относно факта, че активността на ураганите в този регион е циклична на периоди от няколко десетилетия. Науката не може да установи дали зачестяването на тропическите бури се дължи на естествени природни цикли или на промените в климата. Между 1998 г. и 2010 г. в северозападния Тих океан има лек спад на ураганите.

Компютърни модели на климатичните явления, направени от Méteo France показват, че интензитетът на ураганите се увеличава. Това се отнася както за скоростта на ветровете, така и за интензитета на валежите. Моделите показват, че е възможно в бъдеще бурите да не са често срещания явления, но наистина ще бъдат по-силно. „Силните бури са сред очакваните последствия от промените в климата.“, казва Валери Делмот, която е част от международната експертна група за промените в климата.

Ураганите набират силата си от енергията, която се освобождава в Океана. При затоплянето на климата изпаренията на водата стават по-интензивни и така атмосферата се насища с влага. „Промените в климата не причиняват ураганите, но усилват силата им.“, казва Андерс Леверман от Института за изследване на климата в Потсдам, Германия, предава schweizerbauer.ch.

Според експертите на Méteo France регионът, в който бурите достигат максимален интензитет, през последните 35 години се измества в посока от Северното полукълбо в близост до екватора към Южния полюс. Това се дължи на разширяването на областта на тропиците, т.е. на областта около екватора, където климатът е горещ и влажен.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Кирил Александров работи като журналист от 2006-а година. Преди да работи в Agrozona.bg, е бил част от екипите на Агенция "Фокус", сп. Тема и сайта Expressnews.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама