За да не се стига до ситуация, в която изпълнявате всички указания за посяване на семената и грижа за растенията, но те не се отблагодаряват с добри добиви, трябва да имате предвид, че посяването на дадени култури в съседство може да носи полза и за двата вида, но при други това може да е за сметка на урожая. Обяснението често е в химическите вещества, които отделят растенията. Ето кои видове не е препоръчително да садите един до друг:
- лук и грах – различните видове лук потискат развитието на граха; съжителството на граха с чесън също не е желателно, вместо това засейте граха до моркови, репи, краставици, магданоз или къдраво зеле.
- картофи и домати – заради близкото си родство те страдат от едни и същи болести и вредители;
- пипер и бобови – те страдат от антракноза, образуване на черни петна, язви по стеблото и
листата, загниване на плодовете. От заболяването често страдат още краставиците, пъпешите, дините, малините и ягодите. Тях също не садете в близост до пипер и бобови.
- моркови и копър – няма категорични доказателства за това, че двете култури си пречат, но опитът на поколенията го показва.
- зеле и грозде – за сметка на това до гроздето можете да посадите грах, фасул, босилек, риган, а зелето до копър, розмарин, мента, лайка, градински чай.
- маруля и броколи – опитът показва, че марулята трудно се развива, ако до нея е засято броколи. На марулята добре й се отразява съжителството с различните видове лук, ряпа, ягоди, цвекло.