Контролът върху биопроизводството е в компетенциите на земеделското министерство. Именно то упражнява надзор върху контролиращите лица, които могат да са както местни, така и от друга държава, поясняват от МЗХ за “Агрозона”. Необходимо е да имат регистрация по Търговския закон и разрешение от министъра на земеделието и храните. У нас те наброяват 14, сочат данни на земеделското министерство.
Производители, преработватели и търговци се контролират въз основа на договор между тях и контролиращото лице. Всички оператори са подложени на физическа проверка поне веднъж в годината. Освен това минимум 10% от подписалите договори оператори биват контролирани допълнително на случаен принцип, като най-малко 10% от всички инспекции са без предизвестие. Кои оператори ще бъдат проверени без уведомяване, се определя въз основа на анализа на риска.
Санкциите
Санкциите при установена нередност са различни по тежест. Най-лека е за установяване на пропуски, които не касаят статута на продукцията като биологична – прави се предписание за корективни действия. Срокът за отстраняване на нарушението е не по-дълъг от 10 дни. Следващата по степен санкция се налага при несъответствие на определена партида с изискванията за биологичното производство. Тя не може да бъде пусната като биологична, следва да се премахнат етикетиране и надписи, указващи биологично производство. Ако такова нарушение е направено от стопанство в преход, се засилва контролът върху него като се правят допълнителни проверки.
Временното ограничаване може да бъде частично или пълно на сертификата. Забрана за предлагане на съответната партида на пазара като биологична и забрана за реклама като био на партидата или на цялата продукция се налага, когато продукцията като цяло в стопанството е засегната от нарушения на изискванията за биологично производство. Наказанието е в сила до отстраняване на нарушението. В този случай е необходимо клиентите на оператора да бъдат задължително уведомени писмено от него за наложената мярка. В случай, че нарушението е установено в стопанства в преход, се удължава преходният период с необходимия за отстраняване на нарушението срок.
Най-тежкото наказание, което може да бъде наложено, е да бъде отнет сертификатът за био производство и на оператора да му бъде забранена търговията с продукти, чиито етикет свидетелства, че стоката е био. Това се случва при тежко нарушение или нарушение с траен ефект. Тогава отново се изисква операторът задължително писмено да уведоми клиентите си за наложената мярка. Ако стопанството е в преход, преходният период стартира наново от датата на установяване на нарушението.
Временна забрана за продажба на продукта като биологичен може да бъде наложена и в случай на мотивирано съмнение, че даден оператор възнамерява да пусне на пазара продукт, който не отговаря на разпоредбите на биологичното производство, но е обозначен като такъв.
Времето, за което се налагат санкциите, се указва в самите тях. Най-леката е за 10 дни, след това се нарежда до отстраняване на несъответствието, а за най-тежкото наказание може да продължи повече от три месеца. От земеделското министерство уточняват, че това са единствените санкции, които контролиращите лица имат право да налагат на операторите и те не са финансови.
Контрол върху контрола
При нарушение от страна на самите контролиращи лица, може да бъде ограничен обхватът на издаденото от земеделския министър разрешение. Други възможни санкции са имуществена – в размер от 500 до 5000 лв., ограничение за кандидатстване за издаване на ново разрешение за 3 години и най-тежката санкция –отнемане на издаденото разрешение за контрол върху биологичното производство.
Хванати в крачка
През миналата година на 8.8% от операторите са направени допълнителни проверки, a на 12.7% от всички оператори за извършени необявени инспекции. Взети са общо 576 проби като 92 от тях са показали наличие на неразрешени продукти и вещества.
Констатираните несъответствия с правилата за био производство са 3847, а наложените санкции – 4304. По-голямата част от нарушенията са несъществени. Отнасят се до неправилно или непълно водене на документация и употреба на небиологични семена и/или посадъчен материал. Броят на съществените нарушения за 2015 г. е 43. Заради тях партидата е предефинирана като небиологична. Като най-често нарушение се очертава наличието на неразрешени вещества. Две са регистрираните тежки нарушения с траен ефект, станали причина на съответния оператор да му бъде забранена търговията с продукти, носещи обозначението или рекламирани като „био“.
Още за биологичното производство у нас:
Площите с органична продукция в България с ръст от 362% за пет години
Ядем повече био, изнасяме по-малко
Биоземеделието настъпва