Търсенето и цените на зърнените култури ще останат стабилни в световен мащаб през следващите 10 години

Златко Златков
Златко Златков
2 Минути

Търсенето и цените на зърнените култури ще останат стабилни в световен мащаб в следващите 10 години, поради което износа от ЕС ще остане висок. Търсенето на зърнени и маслодайни култури на европейския пазар ще се определя от употребата на фуражи и производство на биогориво. Площите засадени с полски култури в ЕС ще намалеят леко, поради което производството ще зависи от подобряването на добивите и преразпределението на площите на земеделските земи. Това се казва в доклад на Европейската комисия за развитието на агросектора в ЕС за периода 2014-2024 г.

Добивът на зърнени култури в ЕС ще продължи да пада и ще достигне 317 млн. т. през 2024 г.Очаква се засилване на интереса на фермерите към отглеждане на царевица и пшеница, за сметка на други култури. Цените ще се задържат над средните през последното десетилетие при около 180 евро за тон, но ще бъдат значително по-ниски от пика през 2020-2012 г.

Производството на маслодайни култури ще нарасне бавно до 32 млн. т., като ще преобладават рапицата и слънчогледовите семки. ЕС ще внесе около 24 млн. т. протеинови култури, главно соя, за фуражи. Употребата на растително масло в индустрията ще остане стабилно, а като храна то ще се използва все по-малко, според прогнозата на експертите.

Цената на захарта ще падне, а производството ще се увеличи с 2%. Очаква се консумацията да намалее заради увеличаващия се дял на изоглюкозата в употребата на подсладители в общата консумация.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама