Департаментът по земеделие на САЩ стартира тридневно обучение за зърнени пазари и управление на риска

Златко Златков
Златко Златков
3 Минути

Тридневен обучителен семинар на тема „Зърнени пазари и управление на риска“, организиран от Департамента по земеделие на САЩ със съдействието на фондация „Америка за България“, започна днес в хотел RIU Правец. Обучението е безплатно, а участие в него са заявили над 150 души. Всеки, който участва и в последния ден от него, ще получи сертификат.

Сред аудиторията се открояват производители, преработватели, търговци и университетски преподаватели. На семинара присъстват и около 15 души, които са участвали в програмите за обмен и обучение към Департамента на земеделие на САЩ, каквато е „Кохран“.

Събитието беше открито от Клемен Гелхарт от американския Департамент по земеделие, Десислава Тальокова – изпълнителен директор на фондация „Америка за България“, и г-н Шопов, който работи по Програмата за развитие на селските райони в Министерството на земеделието и храните. Той посочи, че в представения в Брюксел вариант на програмата е заложена мярка за управление на риска за земеделските производители.

Сред гост лекторите се откроява Джей О’Нийл, старши икономист по аграрна икономика. Той се занимава с международни програми по зърно в Щатския университет на Канзас и 32 години е работил в сферата на търговията със зърнени култури. О’Нийл ще изнесе общо 8 презентации по време на семинара. Той обясни на аудиторията защо се понижават и покачват цените на зърнените култури и обърна внимание, че законите на търсенето и предлагането определят движението на пазарите. О’Нийл посочи, че пазарът поставя два важни въпроса – има ли достатъчно запаси и какво се е променило от вчера в посока търсене и предлагане. Когато съотношението между търсенето и предлагането падне под 10%, се приема, че има недостиг от дадена култура на пазара. Тогава според икономическите правила цената се покачва, за да се намали потреблението и да се стимулира производството. Той разгледа производството на пшеница, царевица и соя в световен мащаб. О’Нийл наблегна на значението на природните и климатичните условия за производството на зърнени култури като посочи, че съществуват климатични цикли през 4-5 години. Към момента има излишъци от пшеница, царевица и соя и цените на пазарите се понижават в световен мащаб. Заради свръхпроизводството на царевица и голямото производство на биоетанол САЩ търсят пазари за екологичното гориво. Аграрният икономист счита, че вероятно в следващите 2-3 години ще се запазят относително по-ниски цени на зърнените култури.

Анета Стефанова

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама