9 неща, важни за разсада, които трябва да подготвим още през есента

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
7 Минути

Подготовката за най-важната пролетна работа догодина – отглеждането на разсада трябва да започне още през есента. Запасяването отрано с най-важните неща ще ви спести лутането по магазини, дълбаенето на замръзналата земя или харченето на големи суми наведнъж.

Градинска почва

Средно за едно растение разсад е нужен 1 литър почва, ако е зеленчуково и наполовина по-малко, ако е цвете. Ако имате приблизителна идея колко растения влизат в градината ви и са ви нужни, включително тези, които ще подарите на съседи и приятели, то сметката лесно може да се направи.  За съжаление просто да изкопаете от градината нужното количество пръст не е достатъчно, сместа трябва да бъде многокомпонентна. Градинската почва, чиста от плевели е едва 15 на сто от общия обем на сместа. Изкопайте я в сухо време, изчистете корените и семената и по възможност я закалете във фурната. Тази пръст трябва да се съхранява в торбички, плътно затворени и в сухо помещение.

Прегорял оборски тор разсад компост 2

Не веднъж сме писали за ползата от натуралните подобрители и торове, но младите растения не са способни да усвоят хранителните вещества от оборския тор в голяма степен. В почвената смес, която се подготвя за разсада, оборския тор не трябва да надхвърля 5%. Прегорелият оборски тор трябва да се съхранява в торби в гаража или някъде на сухо извън къщата, да се оставя в дома е нежелателно, защото дори през най-плътните опаковки има опасност да омирише лошо въздуха.

За какво ни е нужен оборски тор и как да го ползваме през есента

Чист речен пясък, перлит или вермикулит разсад пясък

При приготвянето на почвата за разсада не трябва да забравяме, че е необходимо да е рохкава. Слабите корени не са състояние да пробият през твърда буца земя, така че добавянето на пясък или някои от съвременните му „колеги“ -перлит или вермикулит е задължително. .

Неговото участие в почвената смеска трябва да е около 10 на сто от общата маса. Пясъкът трябва да е почистен от големи камъни, дървени отпадъци, боклук, необходимо е да изплакнат под течаща вода и след това изсушен във фурна. Пясъкът може да се съхранява при всякаква температура, но е добре да бъде плътно опакован, така че да не натрупва влага. Много градинари все по-често предпочитат перлит или вермикулит. Разходът за тях определено си струва.

 

Дървесни стърготини

Още 10% от сместта се падат на дървесните стърготини, но не свежите, а тези, които поне година са останали под открито небе. За това време те са започнали да се разграждат, смолата изветрява и отмива, така че в момента на ползването да не вкиселява силно почвената смес.

Главният плюс на стърготините е тяхната въздухопроницаемост  и способността им да задържат влага, която постепенно отдават на растенията. Някои градинари дори слагат семената директно в стърготини, но това е доста спорна практика, препоръчваме да се използват в малки количества.

Торф разсад торф

За всички е известно, че основният компонент на добрата почвена смеска е торфът. В субстрата той трябва да представлява около 60 % . Рохкав, натурален и дишащ, той е много по-подходящ от земята от градината. Да се получи обаче от природата не е толкова лесно, не всеки има в района си торфище, затова точно тази част от почвената смеска трябва да се купи от специализираните магазини. Ако не искате да влагате по-голяма сума пари наведнъж, купувайте постепенно. Пакетите с торф са херметично затворени, затова може да се съхраняват при всякакви условия.

Дървена пепел

Почти всички градинари през есента изгарят различни растителни отпадъци от градината, боклуци, изрязани клони и др. Така в двора остават големи купчини с пепел. За съжаление не винаги такава пепел е полезна, а използването и за разсада понякога е лоша идея. Ако във вашия огън са попаднали гланцирани списания, части от дървета, които растат край пътя, както и автомобилни гуми – това по-скоро ще отрови почвата. Необходима е истинска дървесна пепел, не я бъркайте с нещо друго. Тя съдържа около 30 минерала, намалява киселинността на почвата, бори се с вредителите и в неголеми дози е полезна за всички растения. На всеки литър почвена смес са достатъчни 30 грама пепел. Това не голямо количество и безпроблемно може да се събере след направата на последното есенно барбекю. До пролетта дървесната пепел се съхранява в хартиени или полиетиленови торби.разсад пепел

Дървената пепел е отличен калиев тор, не я хвърляйте

Торове

Торовете, които ще са ви необходими при производството на разсада може да се купят още през есента. Важно е обаче да не се оставят на голям студ или пък да се съхраняват до парното вкъщи. Виж при стайна температура купеният през есента при разпродажба суперфосфат, калиев сулфат и някои други препарати отлично може да се съхранят до пролетта. За пълноценно развитие на зелените мъници е добре да изберете минерални торове, в които необходимите азот, фосфор и калий се намират в лесноусвояем вид, така че да не са нужни излишни усилия от растенията.

Фунгициди

Разсадът не може да бъде защитен от гъбични заболявания. Вероятно се питате откъде да се взели на толкова безопасно място като перваза вкъщи. Има много възможности – производителят на семена може да е пропуснал да обеззарази семената, гъбичките може да се окажат в почвената смеска, дори земята, която сами сте си приготвили може да крие доста опасности. За да не се ядосвате, като гледате как заболяването съсипва младите растения, желателно е да ги обработите с фунгициди. Попитайте в магазина за препарати за подходящите за целта видове и ги употребявайте съгласно инструкциите.

 

Кофички, сандъчета и саксийки

На пръв поглед разсадът не се нуждае от толкова много пространство, но той постоянно излиза от саксийка в саксийка, като всеки път му е нужно по-голямо пространство. За да не търсите в последния момент кофички, чашки и и саксийки, добре е още сега през есента да прегледате „колекцията“ си от съдинки за разсад и да пресметнете приблизително колко са ви необходими.

Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА